S-400 teslimatında Yedinci uçak da Mürted Üssü’ne indi.

S-400 teslimatında Yedinci uçak da Mürted Üssü’ne indi.

Milli Savunma Bakanlığı, Rus yapımı S-400  teslimatında devam edildiğini, sistemin bazı parçalarını taşıyan 7. uçağın da Ankara yakınlarında yer alan

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görevden alındı
Katar abluka ülkeleriyle şartsız diyaloğa hazır
Ekrem İmamoğlu. 23 haziran seçimi kazanabilir mi ?

Milli Savunma Bakanlığı, Rus yapımı S-400  teslimatında devam edildiğini, sistemin bazı parçalarını taşıyan 7. uçağın da Ankara yakınlarında yer alan Mürted Hava Meydanı’na indiği açıklandı.

daha : Kılıçdaroğlu : S-400 Türkiye’nin kendi hakkı ve hukukudur

S-400 teslimatında Yedinci uçak da Mürted Üssü’ne indi.

Milli Savunma Bakanlığı bugün sabah saatlerinde S-400 teslimatına ilişkin yaptığı açıklamada 5. uçağın Ankara’ya iniş yaptığını 6 ve 7. uçağın da gün içerisinde geleceğini bildirmişti.

S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’ne ait malzemelerin sevkiyatı kapsamında, yedinci uçak Mürted Hava Meydanı’na indi. Sevkiyatın üçüncü gününde, savunma sistemine ait malzemelerin Türkiye’ye getirilmesi planlandığı şekilde devam ediyor.

Türkiye-ABD ilişkilerinin yeni bir aşaması

Teslimat, Türkiye-ABD ilişkilerinin yeni bir sürece girdiğine işaret ediyor. Washington’ın nasıl bir yaptırım paketini devreye sokacağı merak ediliyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper ile Cuma akşamı konuyla ilgili bir telefonda görüşmesi gerçekleştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Türkiye’nin ciddi bir hava ve füze tehdidi altında bulunduğunu, bu çerçevede S-400 savunma sistemi alımının tercih değil bir zorunluluk olduğunu, Patriot teklifi konusundaki değerlendirmelerinin de devam ettiğini ilettiği” açıklandı.

ABD yaptırım uygulayacak mı ?

ABD Kongresi, 2017 Ağustos ayında çıkardığı bir yasayla Rusya ile savunma sanayi alanında işbirliği yapan kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulanması kararı almıştı. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın almasının, ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) olarak bilinen yasa kapsamına girdiği biliniyor.

s-400

Yasa, ABD yönetimine yasa kapsamında sıralanan 12 yaptırım kaleminden en az 5 tanesini uygulanması gerektiğini kaydediyor. Ancak aynı yasa, ulusal güvenlik gereksinimleri doğrultusunda ABD Başkanı’na yaptırımları 180 günlük bir süre için erteleme ya da tamamen muafiyet uygulama yetkisi de veriyor.

kaynak : AA

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0