Sivaslılar sosyal medyayı salladı

Sivaslılar sosyal medyayı salladı

Sivas: Üç vadi arasındadır Sivas. Kızılırmak Havzası; kenti İç Anadolu iklimine, Yeşilırmak; Karadeniz, Fırat Havzası ise Doğu Anadolu iklimine bağlam

‘Erdoğan’ın iş adamları’nı yazdı, Birlik Vakfı’na dikkat çekti
Erdoğan Kaşıkçı’yı savun muydu? Savundu ama hala…
Asla Unutmayız

Sivas:
Üç vadi arasındadır Sivas. Kızılırmak Havzası; kenti İç Anadolu iklimine, Yeşilırmak; Karadeniz, Fırat Havzası ise Doğu Anadolu iklimine bağlamaktadır. Bu üç su, üç yol, üç farklı kültür demektir.

Kuzeyden Kelkit vadisi, doğuda Köse Dağları’nın uzantısı olan Kuruçay vadisi ve Yaman Dağı, güneyde Kulmaç Dağı, Tahtalı Dağları’nın uzantılarıyla, Hezanlı Dağı, batıda Karababa, Akdağlar ve İncebel Dağları gibi yükseklikler çizer kentin doğal sınırlarını.

Sivas Adını nereden çıktı?
Sivas, Roma Devrinde Sebasteia adıyla anılmıştır. MÖ 1. yüzyılda Romalı komutan ve devlet edamı Pompeius’un verdiği Diopolis adı da kaynaklarda yer almaktadır. Sivas adının Hititlerin bir kolu olan Sibasip kavminin adından geldiği de tarihsel bir söylence olarak kayıtlara girmiştir.

Selçuklular Döneminde zaman zaman başkent olan Sivas, bir bilim ve ticaret kenti olarak önemini korumuştur. Osmanlı Devrinde Eyalet-i Rum’un Eyalet-i Sivas kimliğiyle yönetsel bir merkezi olan kent, Cumhuriyet Devrinde Sivas adıyla il merkezine dönüşmüştür.

Sivas Olayları
3 Eylül 1978
Alibaba Mahallesi’nde 3 Eylül 1978´de pazar yerinde birisi Sünni, öbürü Alevi, 2 çocuk arasında başlayan bir çocuk kavgası “mezhep” çatışmasına dönüştürüldü. Provakatörlerin “Aleviler camilere saldırıyor” diye halkı tahrik etmesiyle olaylar büyüdü.

Üç gün içerisinde Müslime Gülmez, Gülsüm Keklik, Bektaş Gökdemir, Bünyamin Yılmaz, Musa Uğuz, Özer Aksak, Musa Kale, Gülizar Boran, Vedat Kanat, Niyazibey Özkurt katledildi ve 104 kişi yaralandı. Sivas’ta 1000’den fazla iş yeri, bina ve ev tahrip edildi.

Sivas büyük bir belediye…..

Sivas Belediyesinin geçmiş yıllarda başlattığı 5 Ağustos Dünya Sivaslılar Günü çağrısı bu yıl da sosyal medyada büyük destek topladı ve ilgi odağı oldu.

Sivas Belediyesinin geçmiş yıllarda başlattığı ‘5 Ağustos Dünya Sivaslılar Günü’ çağrısı sosyal medyada bu yıl da geniş yankı uyandırdı. Yurt içinden ve yurt dışından fikre destek veren Sivaslılar, Twitter üzerinde kısa sürede paylaşımın trendtopic olmasını sağladı.

Sivas’ta yaşayan Sivaslılar, Sivas Belediyesinin çağrısını doğru bulduklarını ifade edip, 5 Ağustos’un Dünya Sivaslılar Günü olarak tarihe geçeceğini, artık çok sevdikleri memleketleri ile anılacakları bir günleri olmasının kendilerini mutlu ettiğini söylediler.

05.08.2018 Yani 58 Dünya Sivaslılar Günü Twitter Trend Topic
Sosyal medya ortamlarından Twitter’da anlık olarak en çok gelen gündeme konular TrendTopic (TT) listesinde yer alıyor. Bugünün TT’lerinden bir tanesi ise Dünya Sivaslılar Günü…

05.08.2018 Yani 58 Dünya Sivaslılar Günü Twitter Trend Topic (TT)
05 Ağustos 2018 günü fırsat bilen Sivaslılar ise tarihte yer alan rakamları fırsat bileren 05.08 ile 58 oluştuğunu kabul ederek bu günü Dünya SivaslılarGünü olarak ilan ediyor.

Sosyal medyada dün akşam saatlerinden itibaren oluşturulan kampanyayı #dünyasivaslılargünü hashtagi ile Sivaslılar Twitter üzerinden paylaşarak TrendTopic olmasını sağladı.58 Plakadan yola çıkan Sivaslılar, böylece 05.08… tarihinde yani 5 Ağustos tarihini Dünya Sivaslılar günü ilan ettiler.

Sivalılar yaşadıkları iller haritası
1 milyon 920 bin Sivaslı’nın sadece % 29’u Sivas’ta (553 bin) yaşarken % 40’ı İstanbul’da (763 bin), % 8’i Ankara’da (158 bin) % 5’i Kayseri’de (88 bin) ve % 4’ü İzmir’de (76 bin) yaşamaktadır.

Sivas Valisi Davut Gül Sivas’ın Her Alanda ki Problemlerini Çözüyor!
Sivas‘a Vali olarak atandığı 2016 yılının ardından geçen 2 yıllık sürede ortaya koyduğu performans ile genç yaşlı her kesimin takdirine mazhar olan Vali Gül her alanda yaşanan sıkıntılara derman olarak dur durak bilmiyor.

Sivaslıların düğününde, üzüntülü gününde her an görebildiği, çalıştıkları iş yerinde çat kapı esnafın çayını içen ve sosyal medyadan her türlü çağrıya kulak veren Vali Gül son günlerin en sıkıntılı meseleleri arasında yer alan Sivas Belediyesi Özel Halk Otobüsü Şoförü – Vatandaş kavgalarına da müdahale etti.

Bir vatandaşın Büyük Sivas Medya Grubunun gündeme taşıyarak twitter da paylaştığı habere Vali Gül’ü etiketleyerek “Sayın Valim lütfen bu olaya müdahale edin” demesinin ardından Vali Gül Vatandaşa yol gösterdi.

Daha sonra yaşanan gelişmeler sonrası Sivas Belediyesi Ulaşım hizmetleri yetkilileri tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı bilgisine ulaşıldı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından son günlerin trend capsleri arasında yer alan Galatasaray’ın file bekçisi Muslera ve Vali Gül benzetmesi yapıldı.

Muslera takımda her yere ulaşan ve her sıkıntısına derman olmaya çalışan verdiği görüntü ile Sivas Valisi Davut Gül’e benzetiliyor.

Sivas evimiz Davut Gül babamız…..

COMMENTS

WORDPRESS: 0