“Türk Ekonomisinin  Temelleri Sağlam”Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın

“Türk Ekonomisinin Temelleri Sağlam”Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın

Cumhurbaşkanı Sözcüsü: Erdoğan Merkel ve Macron ile görüşecek Katar Emiri, Sayın Cumhurbaşkanımız ile bir araya gelecek. Bu ziyareti biz önemsiyoruz.

400 milyon dolarlık lüks yolcu uçağı papaz Andrew Brunson’u serbest bırakmak için bir rüşvet mi?
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez
Anıtkabir’de Atatürk’e Hakaret Etmişti

Cumhurbaşkanı Sözcüsü: Erdoğan Merkel ve Macron ile görüşecek

Katar Emiri, Sayın Cumhurbaşkanımız ile bir araya gelecek. Bu ziyareti biz önemsiyoruz. Katar’ın Türkiye’nin yanında olduğunun bir işaretidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, bugün öğleden sonra Sayın Merkel ile, yarın da Sayın Makron ile telefon görüşmesi olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın eylül başında Kırgızistan’a bir ziyareti gerçekleşecek.

, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Merkel yarın da Macron ile telefon görüşmesi yapacak. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın döviz kurundaki dalgalanma hakkında, “Aldığımız tedbirlerle, Türk ekonomisindeki normalleşmenin süreceğini görüyoruz” dedi.

Rahip Brunson’un durumu hakkında konuşan Kalın, “Eğer bir hayal kırıklığından bahsedeceksek Türkiye’nin daha derin olduğunu söylemek gerekir”

Döviz Kurunda Dalgalanma

ABD yönetimin gayrimeşru ve irrasyonel tepkileri nedeniyle bazı dalgalanmalar olduğunu gördük. Bu dalgalanmaların Türk ekonomisiyle bir ilgisi yoktur. Bir psikolojik savaş olarak bazı adımların atıldığını gördük.

Aldığımız tedbirler, vatandaşlarımızın bu konuyu sahiplenmesiyle iyiye gidişin dün itibariyle başladığını görüyoruz. Bu gidişin devam edeceği beklentimizdir. Türk ekonomisinin bünyesi sağlamdır. Bankacılık sektörü son derece sağlam bir yapıya sahip olduğunu herkes bilmektedir.

Türkiye ekonomik savaştan yana değildir. Ancak aldığımız tedbirlerle bir iyileşme trendinde olduğunu görüyoruz. Avrupa ülkelerinden Rusya’ya pek çok çevre, Trump yönetiminin açıklamalarına tepkiler geldiğini de görüyoruz.

“Türk Ekonomisinin Temelleri Sağlam”

Türk ekonomisinin temelleri sağlam olduğunu vurgulayan Kalın, sadece resmi kurumlardan değil, iş çevrelerinden gelen açıklamaların da bunu teyit ettiğini aktardı.

Bankacılık sektörünün son derece sağlam bir yapıya sahip olduğunu herkesin bildiğini ifade eden Kalın, dünyada en güçlü bankacılık sistemine sahip olan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirtti.

Tükriye’nin son derece elverişli bir yatırım ortamına sahip olduğunu anlatan Kalın, “Türkiye kimseyle bir ekonomik savaştan yana değildir fakat bir saldırı söz konusu olduğunda tepkisiz kalması düşünülemez.” dedi.

” Dünya Ekonomisine De Zarar verecek”

Alınan tedbirler ve kurumların eşgüdüm içerisinde uyguladığı yeni tedbirlerle bir iyileşme trendinin olduğunu bildiren Kalın, Avrupa ülkelerinden Rusya’ya, İran’dan Amerika’daki pek çok iş çevresine kadar tepkilerin gelmeye devam ettiğini hatırlattı.

İbrahim Kalın, Amerikan Ticaret Odası’ndan Amerikan Türk İş Konseyi’ne, Türkiye’deki iş çevrelerine, TÜSİAD’a, TOBB’a ve diğer ilgili tüm kurumlara kadar herkesin bu politikaların sadece Türk-Amerikan ilişkilerine değil, dünya ekonomisine de zarar vereceğini ifade ettiğini aktardı.

Türkiye’nin serbest piyasa kurallarına bağlı bir şekilde dünya ekonomisiyle entegre olmaya bundan sonra da devam edeceğini kaydeden Kalın, bu konuda kimsenin endişesi olmaması gerektiğine değindi.

Trump yönetiminin zaman zaman iç siyasi sıkışıklıktan kaynaklanan bir refleksle dışarıda bir takım gerginlikler başlattığını belirten Kalın, son bir yıldır bunun standart bir uygulama haline geldiğini vurguladı.

Elektronik ürünlerine boykot:

Bu Türkiye’ye karşı başlatılan spekülatif işlerin bir takım neticelerinin olması normal. Bu sorunların çözülmesi bizim beklentimizdir. ABD, Türkiye’deki yargı süreçlerine saygılı olmalı. Bunlar yoluna girdiğinde ilişkiler yeniden normalleşir.

Bizim çabalarımız ve beklentilerimiz bu yönde. Türkiye’ye yönelik olumsuz bir tavır olursa bunlar karşılıksız kalmaz.

Çin-Rusya-İran ile yerli para işbirliği:

Bu konu gündemde bir konudur. Bunu başka ülkelerle de konuştuk. Merkez Bankaları yetkilendirildiler. Çalışmalar sürüyor. Ciddi bir mesafe alınıyor.

Bunu başka ülkelerle de yapabiliriz. Doları tehdit unsuru olarak kullanmak isteyenlere karşı tepki olarak bu arayışın güçlendiğini görüyoruz. Biz bu konuda son derece olumlu bir tutum içerisindeyiz.

Erdoğan-Trump görüşmesi: Planlanan bir görüşme yok.

TBMM’nin toplanması:

Bu planlanmıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrının muhalefet liderleri tarafından olumlu karşılanması memnuniyet verici. Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacaktır. Bunun sonuçlarını da dün akşam itibariyle görmeye başladık.

Sakin bir şekilde tedbirlerimizi hayata geçiriyoruz. Siyasi partilerinin liderleriyle de görüşmeler yapabilir. Önemli olan milli birlik ve beraberlik duygusuyla bu süreci atlatmamız. 17-25, PKK terörü, 15 Temmuz’da hamdolsun milletimizin basiretiyle bu sorunlar aşıldı. Türkiye bu krizi fırsata dönüştürmek üzere.

ABDةden rağmen Bu Millet Dimdik Ayakta duracak

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0