Türkiye’de Teneke Ateşinde Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Türkiye’de Teneke Ateşinde Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

1923'te Türkiye'nin kuruluşundan bu yana 11 farklı Türk vatandaşını cumhurbaşkanlığı makamına getiren 19 cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Mustafa Kema

Türk Lirası
2019’da Türkiye’yi ne bekliyor: Milli Piyango’ya endeksli kriz!
Kuveyt, daha fazla Arap ülkesinin Şam’daki elçilikleri yeniden açmasını beklemektedir – KUNA

1923’te Türkiye’nin kuruluşundan bu yana 11 farklı Türk vatandaşını cumhurbaşkanlığı makamına getiren 19 cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Mustafa Kemal Atatürkve İsmet İnönü dört defa, Celâl Bayar üç defa, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan bir defa cumhurbaşkanlığına seçildiler. Kenan Evren ise seçilmeden cumhurbaşkanı oldu.

Türkiye tarihinde, 1921 ve 1924 Anayasalarının yürürlükte olduğu dönemlerde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde herhangi bir sorun yaşanmazken, 1961 ve 1982 Anayasalarının yürürlükte olduğu dönemlerde Cumhurbaşkanı seçimleri siyasi krizlere neden oldu. 1923-1961 yılları arasında yapılan 12 cumhurbaşkanı seçimine tek aday katıldı ve bu seçimler birinci turda tamamlandı. 1966’dan sonraki altı seçimde birden çok aday çıktı.

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın, “1923’ten Günümüze Cumhurbaşkanı Seçimleri” çalışmasına göre, Türkiye’de cumhurbaşkanı seçimleri her zaman büyük önem taşıdı, bazı seçimler sırasında ise krizler yaşandı.

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri nasıl gidecek?

Bugüne kadar 6 asker kökenli ve 5 sivil cumhurbaşkanımız oldu. 12. olmak için yarışan 3 aday da sivil. 10 Ağustos’ta bu durum eşitlenecek.

Anayasa’da yapılan değişiklik sonucunda Türkiye’nin 12. cumhurbaşkanıilk defa TBMM yerine halk tarafından seçilecek. İki turlu olarak öngörülen seçimlerde birinci tur 10 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu turda geçerli oyların salt çoğunluğunu yani yüzde 50’sinden fazlasını alan aday Çankaya’ya çıkacak. Yarış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP lideri Selahattin Demirtaş arasında geçecek.

91 yılda cumhurbaşkanı seçimleri her zaman büyük önem taşıdı, bazı dönemler büyük krizler yaşandı. İlk cumhurbaşkanı 29 Ekim 1923’te yapılan seçimle belirlendi. Mustafa Kemal Atatürk (tek adaydı), Meclis oturumunda hazır bulunan 158 milletvekilinin oy birliğiyle (o zaman milletvekili sayısı 287 idi) cumhurbaşkanı oldu. Vefatına kadar 15 yıl görevine devam etti. 11 Kasım 1938’de 348 milletvekili, CHP grubunun adayı İsmet İnönü’yü oy birliğiyle Köşk’e gönderdi. İnönü 3 defa daha seçilerek toplamda 4 defa o koltukta kaldı.

2018 seçimleri ne zaman? Erken seçim ne zaman?

2018 başkanlık seçimleri ve yerel seçimler ne zaman yapılacak? Erken seçim olacak mı? sorusu vatandaşlar tarafından merak konusu oluyor. AK Parti ve MHP’nin seçim ittifakı yapmasıyla ve AK Parti’nin seçim çalışmalarına başlamış gibi il il gezmesi seçim heyecanın arttırdı. Peki 2018 seçimler ne zaman? erken seçim ne zaman? İşte ayrıntılar…

2018 başkanlık seçimi ve yerel seçimler ne zaman?Erken seçim olacak mı? derken erken seçim tarihi belli oldu. 16 Nisan 2017’de yapılan başkanlık sistemi referandumu % 51. 41 ile sandıktan ‘EVET’ çıkması sonrası Başkanlık sistemini halk onaylamış oldu.

Yerel seçim tarihinin öne alınacağı iddialarıyla ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ahmet Sorgun erken seçim iddialarına cevap verdi. Peki seçimler ne zaman yapılacak? İşte ayrıntılar…

2018 SEÇİMLERİ NE ZAMAN?
“AK Parti seçimleri her zaman vaktinde yapmaya özen gösteren bir parti. Bunun bir iki istisnası var. Türkiye’nin iç ve dış şartları bunu gerektirdi. Erken seçim yapmamaya vaktinde seçim yapmaya bugüne kadar kural olarak özen gösterdik. Bu çerçevede şu anda planlanmış anayasal takvim 24 Mart 2019’da yerel seçimler, 3 Kasım 2019’da da Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimini yapacağız. Bu ilkesel olarak AK Parti’nin duruşudur. Temenni ederiz ki Türkiye’nin özel şartları içinde bulunduğumuz özel şartları herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Biz AK Parti Seçim işleri birimi olarak hiç seçim olmayacakmış gibi sakin, vakarlı, dingin ama yarın seçim olacakmış gibi hazırlıklıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını açıkladı.

Türkiye’nin bir sonraki cumhurbaşkanı kim olacak?

Erdoğan tahtta kalacak mı?

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0