Unutulmaz Ve Ölümcül Bir İntikam

Unutulmaz Ve Ölümcül Bir İntikam

İran Devrim Muhafızları Ordusu İran Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı kara, hava, deniz ve füze kuvvetleri bulunan büyük bir ordudur. Halk ağzında ve özell

BBC, Tarihteki En Büyük Terörizm Desteğinin Ayrıntılarını Ortaya Koyuyor kim yaptı?Katar Yaptı
ABD’de Sinagoga Silahlı Saldırı!

İran Devrim Muhafızları Ordusu

İran Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı kara, hava, deniz ve füze kuvvetleri bulunan büyük bir ordudur. Halk ağzında ve özellikle İran diasporasında ordu mensubu kişilere organizasyona duydukları hayranlığı belirtmek için Farsça’da “Muhafızlar” anlamına gelen Pasdaran denilmektedir.

İran İslam Devriminin ilk günlerinde dinî lider Ayetullah Humeyni tarafından 5 Mayıs 1979 tarihinde kuruldu. İran Anayasası’na göre iç düzeni sağlanması, devrimin korunması ve “sapkın hareketlerin” önlenmesi ile görevlidir.

Devrim Muhafızları’nın bünyesindeki Kara, Hava ve Deniz kuvvetlerinde toplam 125,000 askeri personel bulunmaktadır. Devrim Muhafızları Deniz kuvvetleri Basra Körfezi’nin harekât kontrolü ile görevli ilk müdahale kuvvetidir.

Son yıllarda bir “milyarlarca dolarlık iş imparatorluğu” haline geldiği, ve bildirildiğine göre İran Milli Petrol Şirketi ve İmam Rıza Fonu’ndan sonra “İran üçüncü en zengin kurumu” dur.

Bir ideolojik güdümlü milis ordusu olan İslam Devrimi Muhafızları, İran toplumunun hemen hemen her alanında giderek daha iddialı bir rol almaya başlamıştır. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın altında genişletilmiş sosyal, siyasal, askeri ve ekonomik rol yönetiminin özellikle 2009 cumhurbaşkanlığı seçimleri ve seçim sonrası protestolarının bastırılması sırasında görülmüştür. Hatta Şii mollalar bile bu duruma tepki göstermiştir.

Kara Kuvvetleri

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun kara kuvvetleridir. Daha çok İran’ın yedek kara kuvvetleri olarak bilinmektedir. 5 Mayıs 1979’da İran Dini Lideri Ayetullah Humeyni’nin emriyle kurulmuştur. Görevi olası savaş durumunda bağımsız olarak hareket edip İran Kara Kuvvetleri’ne destek vermektir. Karargahı Tahran’dır. 70.000 aktif askeri personeli bulunmaktadır.

Besic

Kasım 1979’da Ayetullah Humeyni’nin emriyle kurulan bir paramiliter gönüllü milis teşkilatıdır. Bu teşkilat doğrudan doğruya dini liderden emir alır. Şu anda resmi dini törenleri organize etme, sosyal hizmet sağlama, ahlak polisi ve muhalif toplantıların bastırılması gibi faaliyetlerle birlikte iç güvenlikte kolluk kuvvetlerine yardımcı kuvvet olarak görev yapmaktadır.

Kudüs Gücü

Şah İmparatorluk Muhafızları’nın halefi olarak tanımlanan elit Kudüs Gücü’nün 2,000-5,000 kişiden teşkil olduğu tahmin edilmektedir. Yurt dışındaki faaliyetlerini ele alan özel harekat birimidir.

Hava Kuvvetleri

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun hava kuvvetleridir. Daha çok İran’ın yedek hava kuvvetleri olarak bilinmektedir. Karargâhı Tahran’da bulunmaktadır. 25.000 personeli vardır. Gelecekte İran Hava Kuvvetleri ile eşdeğer olması muhtemel görülmektedir.

Deniz Kuvvetleri

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun deniz kuvvetleridir. Daha çok İran’ın yedek deniz kuvvetleri olarak bilinmektedir. İran Devrim Muhafızları Donanması 20.000 asker, 1.500 savaş gemisinden müteşekkildir.Düzenli İran Deniz Kuvvetleri’nden ayrıdır.

Füze Kuvvetleri

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun füze kuvvetleridir. Daha çok İran’ın Füze ve uzay gücü olarak bilinmektedir. Görevi İran’ı hava sahası dışından gelebilecek saldırılara karşı savunmaktır. Düzenli İran Hava Savunma Kuvvetleri’den ayrıdır.

İran Devrim Muhafızları – Sputnik Türkiye

Ahvaz kentinde askeri geçit törenine yapılan ve 12’si Devrim Muhafızı 25 kişinin ölümüne yol açan saldırı

İran Devrim Muhafızları Ahvaz kentindeki askeri geçit törenine yapılan saldırının faillerinden ‘yakın bir gelecekte unutulmaz ve ölümcül bir intikam’ alacağını duyurdu.
Ahvaz kentinde Arap ayrılıkçılar tarafından üstlenilen saldırıda 12’si Devrim Muhafızı 25 kişi ölmüş, 60’tan fazla kişi yaralanmıştı.

Saldırı Devrim Muhafızları’na ülkenin yakın tarihinde yapılan en ölümcül saldırı olmuştu. Ancak ölenlerin sayısı konusunda farklı haber ajansları farklı bilgiler de verdi. Bazı haber ajansları ölenlerin sayısının 28, bazıları da 29 olduğunu duyurdu.

Devrim Muhafızları Haberleri | Devrim Muhafızları Haber – …

İran Devrim Muhafızları: Unutulmaz bir intikam alacağız

Reuters’ın İran’daki haber ajanslarına dayandırdığı haberde İran Devrim Muhafızları’nın intikam sözü verdiği ifadeedildi. İran Devrim Muhafızları’nın saldırganlara “ölümcül ve unutulmayacak” bir intikam hazırlığı içerisinde olduğu ifade edildi.

Dün Ahvaz kentinde yaşanan saldırı, Devrim Muhafızları’na yönelik en büyük saldırı olarak tarihe geçti.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0