Almanya’da 36 Yıl Sonra .. Türk Gazeteci Sınır Dışı Etmekle Tehdit Altındadır

Almanya’da 36 Yıl Sonra .. Türk Gazeteci Sınır Dışı Etmekle Tehdit Altındadır

Turkey Posts haberlere göre, Almanya Türk basınında Türk gazetecinin Türk basınında özgürlüğü çağrısında bulunan bir sloganla gömleğini giydi . Türk

Türkiye Bir Devlet Uzay Ajansı Geliştiriyor
Aljazaria kanalından bir hata , Türkiye’deki Körfez turizmini etkiliyor
Ankara ‘da hastanede 19 personel gazdan etkilendi

Turkey Posts haberlere göre, Almanya Türk basınında Türk gazetecinin Türk basınında özgürlüğü çağrısında bulunan bir sloganla gömleğini giydi .

Türk basınında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında düzenlenen basın toplantısında slogan atılmasını planlıyor.

Türk gazeteci Adel Yagit, 60 yaşındaki Deutsche Presse-Agentur’a, ülkeyi önümüzdeki Ocak ayında terk edeceğini söyledi. “İkisi arasında bir bağlantı olmalı, başka olası bir açıklama yok” dedi.

36 yıldır Almanya’da yaşadığını söyleyen gazeteci, “Türkiye’de gazeteciler için özgürlük” sözüyle bir gömlek giydi. Güvenlik görevlileri gazeteciye Erdoğan’ın önündeki Şansölye ofisi dışında eşlik etti.

Merkel’in sözcüsü Stephan Zebert, olayla ilgili yaygın eleştiriden sonra Twitter’da yaptığı açıklamada, “Danışmanın basın toplantılarında, Federal Meclis’teki gibi aynı şeyleri yapıyoruz: siyasi konular için hiçbir gösteri veya slogan yok,” dedi.

Yeget, solcu Alman gazetesi Tats için bir köşe yazısı yazdı. Ayrıca, Türk cumhurbaşkanının hükümetini eleştiren internet sitesinde Erdoğan’a karşı çıkan bir Türk gazetesi de yayınlandı. “Tabii ki kovulursam güvenliğimden korkuyorum” dedi. “Türkiye’de gazeteciler susturuldu.” Dedi.

Türk hükümeti, 2016 yılında Türkiye’de darbe girişiminden bu yana, birçok gazeteci, akademisyen ve insan hakları aktivisti de dahil olmak üzere binlerce Türk devleti düşmanını hapsetti.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Zeibert, güvenlik yetkililerinin Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Cuma günü Berlin’de düzenlenen ortak basın toplantısında bir Türk gazetecinin yaptığı protestoya verdiği yanıtı savundu.

“Başbakanlık basın toplantılarında, Bundestag ile aynı kuralları izliyoruz,” Zeibert, Twitter sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla yazdı. “Siyasi taleplerle hiçbir gösteri ya da gösteri yok … bu kuralların devam edip etmediğine bakmaksızın bu kurallar geçerlidir. Bir projeye olan talep ya da değil.

Güvenlik görevlileri gazeteci Artgerel Licht’i Berlin’deki Başbakanlık Odasındaki basın toplantısının dışındaki kameraların önünde, gazetecinin Almanca ve Türkçe’de “Türkiye’de Gazetecilere Özgürlük” yazan bir T-shirt giydiğini söyledi.

Odanın dışına çıkarken gazetecinin konferansı kapatma izniyle bağırdığı: “Hiçbir şey yapmadım.” Tanıklar, gazetecinin olaydan önce konferansı sessizce filme aldığını söyledi. Erdoğan olayın yüzünde bir gülümseme vardı.