‘Cocu, Galatasaray derbisi öncesi kimden yardım almalı?’

‘Cocu, Galatasaray derbisi öncesi kimden yardım almalı?’

Fenerbahçe’de topun ağzında olan Phillip Cocu, Anderlecht karşısında 2-0’dan gelip bir puan kopartınca sular biraz olsun duruldu. Anderlecht maçında

KENDİNİZE VE YAŞAM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 10 ŞEY…
Türk Kaplanı Ne Demek?Savaş Demek Güç Demek Hak Savunmak Demektir
Türkiye Bir Devlet Uzay Ajansı Geliştiriyor

Fenerbahçe’de topun ağzında olan Phillip Cocu, Anderlecht karşısında 2-0’dan gelip bir puan kopartınca sular biraz olsun duruldu.

Anderlecht maçında 3-1-4-2 dizilimi ile sahaya takımı süren Cocu’nun bu taktiği devam ettirip ettirmeyeceği tartışılıyor.

Fanatik’ten Serkan Akçan, “Ankaragücü karşısında bu sistem devam edecekse forvet tercihlerinin çok doğru yapılması şart” görüşünü savunuyor.

“Slimani-Frey ikilisi çok çalışkan, doğru savunma koşuları yapıyorlar” diyen yazar, “Ama işin kalite yönünde hep takımı eksik bırakıyorlar. Cocu’nun Soldado kalitesine ihtiyacı olduğu aşikar. Ama o yine kaliteden değil mücadeleden yana tercih yapabilir” ifadesini kullanıyor.

Akçan’a göre Fenerbahçe’nin mücadeleden önce kaliteye ihtiyacı var. O da Soldado’dan geçiyor…

“Artık Fenerbahçe forvetlerinin devreye girmesi, sorumluluk alması, atması ve takımı taşıması gerekiyor” diyen yazar, “Cocu, Galatasaray derbisine öz güvenini kazanmış bir takım çıkarmalı. Bunun yolu da Ankaragücü maçındaki skor ve futboldan geçiyor sanırım” görüşünü dile getiriyor.

Ankaragücü maçına forvetlerin damga vuracağını öne süren yazar, Fenerbahçe’nin son dört maçını kazanamadığına dikkat çekiyor.

Ancak yine de taraftarın bir kredi açtığını söyleyen Akçan, “Cocu’nun bunun farkına varması hatta kıymetini bilmesi gerekiyor. Hatta bunun için Ankaragücü’nün başında Kadıköy’e gelen İsmail Kartal’dan yardım alabilir” diyor.

Phillip Cocu’nun Anderlecht karşısındaki 3-1-4-2’sinin Fenerbahçe’ye ofansif getirileri sınırlı oldu. Reyes-Skrtel-Neustadter arasındaki rol paylaşımını negatif etkilendiğine de şüphe yok. Ankaragücü karşısında bu sistem devam edecekse forvet tercihlerinin çok doğru yapılması şart. Slimani-Frey ikilisi çok çalışkan, doğru savunma koşuları yapıyorlar.

Ama işin kalite yönünde hep takımı eksik bırakıyorlar. Cocu’nun Soldado kalitesine ihtiyacı olduğu aşikar. Ama o yine kaliteden değil mücadeleden yana tercih yapabilir. Fenerbahçe forvetleri hayli kısır bir sezon başlangıcı yaptılar, Cocu da bunu iyi mücadele ettik diyerek kapatmak niyetinde. Ama yineliyorum Fenerbahçe’nin mücadeleden önce kaliteye ihtiyacı var. O da Soldado’da var.

Özgüvenli bir takım şart

Artık Fenerbahçe forvetlerinin devreye girmesi, sorumluluk alması, atması ve takımı taşıması gerekiyor. Cocu, Galatasaray derbisine öz güvenini kazanmış bir takım çıkarmalı. Bunun yolu da Ankaragücü maçındaki skor ve futboldan geçiyor sanırım. Hasan Ali’nin kariyerindeki ilk Avrupa Kupası golünü atması kendi adına önemli.

Bu tip goller futbolcuyu kendi standardının üstüne çıkarır. Ama Hasan’ın bir terfiye daha ihtiyacı var. Büyük takım oyuncusu için sürekli oynamak yeterli olmaz. Sürekli iyi olmak, faydalı oynamak yazılı bir kural olmasa da bir teamüldür. Ve bu kurala uymayan hep eleştirilir. Maalesef Hasan Ali’nin sorunu da bu.


Ön plana kim çıkar?

Fenerbahçe forvetlerinden hangileri oynar bilmiyorum ama takımın ayağa kalkması için artık devreye girmeleri şart. Bence bu maça forvetler damga vurur. Ligde tek golü olan Slimani ve diğer hücumcuların sorumluluk alması gerekiyor.

Bu istatistiğe dikkat!

Fenerbahçe, Süper Lig’de Ankaragücü ile oynadığı 49 maçta sadece üç kez mağlup oldu (35G 11B). Ankara ekibi bu deplasmandaki son lig galibiyetini Nisan 2009’da elde etmişti.

Kısa mesaj

Fenerbahçe son 4 maçını kazanamadı, taraftar her şeye rağmen müthiş hoş görülü yaklaşıyor takıma ve yönetime. Cocu’nun bunun farkına varması hatta kıymetini bilmesi gerekiyor. Hatta bunun için Ankaragücü’nün başında Kadıköy’e gelen İsmail Kartal’dan yardım alabilir.