Trabzonspor 51 Yaşında

Trabzonspor 51 Yaşında

Trabzonspor büyük tarihtir.          Trabzonspor, 2 Ağustos 1967'de kurulan Trabzon, Türkiye merkezli spor kulübü. Özellikle futbol şubesiyle tanına

Türk dışişleri bakanı Suriye için BM elçisi ile görüştü
Millet Bir Hedef Bir
Mesut Özil

Trabzonspor büyük tarihtir.

         Trabzonspor, 2 Ağustos 1967’de kurulan Trabzon, Türkiye merkezli spor kulübü. Özellikle futbol şubesiyle tanınan kulüp, profesyonel futbol ligleri tarihinde şampiyon olan 5 kulüpten biri ve şampiyon olmayı başaran ilk Anadolu kulübüdür.

Kulübün başkanlığını Ahmet Ağaoğlu yapmaktadır. Basketbol şubesininse ayrı bir yönetim kurulu olup; bu şubenin başkanlığını Abiş Hopikoğlu üstlenmektedir.

Trabzonspor, güncel olarak futbol, basketbol ve hentbol dallarında birinci lig düzeyinde temsil edilmektedir. Bu dalların yanında yüzme, judo,boks,masa tenisi ve atıcılık olmak üzere bazı amatör spor dallarında da etkindir.

Süper Lig’de beş şampiyonlukta bir verilir- 4 Türk takımından biridir.

 

       Atletizm şubesinin etkinlikleri 25 Ağustos 2008 itibarıyla,önceden Erkekler 2. Lig’de yer alınan voleybol şubesinin etkinlikleri 2016 itibarıyla durdurulmuştur.

Birinci lig düzeyinde kulübün toplamda 7 şampiyonluğu vardır. Bu şampiyonlukların tümü, erkeklerde 6 ve kadınlarda 1 olmak üzere futbol şubesine aittir. Trabzonspor Futbol Takımı (erkekler), şampiyon olmuş beş takımdan biri ve İstanbul dışından şampiyon olmuş ilk takımdır.

 

Bunun yanında, futbol erkek takımı armasında yıldız olan -yıldız, Süper Lig’de beş şampiyonlukta bir verilir- 4 Türk takımından biridir.

Uzun süre bir “futbol kulübü” olarak anılan Trabzonspor, 2008’de TB2L takımlarından Alpella’yı satın alarak, ilk kez futbol dışında bir takım sporunda ikinci lig ve üzeri bir düzenlemeye katılmaya hak kazanmıştır.

Trabzonspor Basket,

        ikinci lige terfi ettikten iki yıl sonra (2010); Türkiye Basketbol Ligi’ne çıkmıştır. 2014-2015 sezonunda, basketbol şubesi EuroChallenge’de finale yükselerek; takım sporları baz alındığında kulüp tarihinin Avrupa kupalarındaki ilk final karşılaşmasını oynamıştır.

Trabzonspor, 1984’te kentteki hentbol kulüplerini birleştirerek bir takım kurmayı planlamıştır, ancak daha sonra bundan vazgeçmiştir.

Bu olaydan 26 yıl sonra (2010) 24 Şubat Hentbol Takımı’nı bünyesine katarak, Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi’nde etkinlik göstermeye başlamıştır. Böylece hentbol, kulüpte icra edilen üçüncü takım sporu olmuştur.

Trabzonspor zaferlerden Tarihçesi:

          1962-63 futbol döneminde, zamanın Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, Türkiye liglerini güçlendirmek ve futbolu tüm yurda yaymak amacıyla “Ulusal Lig”lerin kurulmasına ve bu yapının il takımlarıyla desteklenmesine karar verdi.

Ancak, Trabzon’da süregelen İdmanocağı-İdmangücü çekişmesi, bu iki takımın birlikte olabileceği bir yapının oluşmasını oldukça güç duruma getirdi. Yapılan görüşmelere rağmen; bu iki takım birleşmeye, aynı renk ve ülkü altında mücadele etmeye uzun süre yanaşmadı.

Görüşmelerdeki görüş ayrılıklarının kavga boyutuna geldiği, adli soruşturmaların açıldığı toplantılar oldu.

İdmanocağı birleşmeye yanaşmayınca 21 Haziran 1966’da İdmangücü, Martıspor ve Karadenizgücü takımları birleşerek kırmızı-beyaz renklerle “Trabzonspor Gençlik Kulübü”nü kurdu.

Bu takımın başkanlığını Ali Osman Ulusoy üstlendi. Ancak takımın ismi resmî kayıtlara “Trabzonspor 1966” olarak geçti. “Trabzonspor 1966” İkinci Lig Beyaz Grup’a alındı. Buradaki ilk yılında 10’ar galibiyet, beraberlik ve yenilgi alan Trabzonspor 1966; İdmanocağı’nın Danıştay’a açtığı dava sonucu feshedildi ve yeniden genel kurula gidildi.

Bu genel kurulda takımın liglere katılabilmesi için adını “Trabzonspor” olarak değiştirmesi gerekiyordu. Federasyonun verdiği sürenin azalması ve Beden Terbiyesi Genel Müdürü Ulvi Yenal’ın birleşme olmazsa hem İdmangücü’nün hem de İdmanocağı’nın ulusal liglere alınmayacağını açıklanmasıyla bu iki kulüp daha somut adımlar atmak zorunda kaldı.

Yapılan görüşmelerden sonra, 2 Ağustos 1967’de İdmanocağı’nın da katılımıyla Trabzonspor; İdmangücü, Martıspor ve Karadenizgücü ortaklığıyla birlikte resmen kuruldu ve İkinci Lig’e alındı.

Trabzonspor 51 yaşında:Kutlamalarda transfer bombası

          TRABZON (AA) – Medical Park Stadı’nda önce altyapı oyuncularının sergilediği koreografinin ardından yöresel halk oyunları gösterileri yapıldı.

Daha sonra kulüp başkanı Ahmet Ağaoğlu, taraftarlara hitaben konuştu. Ağaoğlu, renklerine tutkuyla bağlı oldukları Trabzonspor’un koca bir asrı devirdiğini belirterek, “Şampiyonluklarla, kupalarla, dev zaferlerle dolu unutulmaz yılları hep beraber gördük ve yaşadık.” dedi.

Trabzonspor, 51. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

        Yeni sezon hazırlıklarını sürdüren Trabzonspor, 51’inci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında bu sezon TFF 2’nci Lig’de mücadele edecek Samsunspor ile Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumu’nda karşılaşıyor.

Etkinlikler kapsamında stadyumun çevresinde, oyun alanları ve sponsor ürün çadırları ile eğlence odaklı bir ortam oluşturulurken, bordo mavili taraftarlar etkinliklere katılmak için günün erken saatlerinde stadyuma gelmeye başladı.

Gurbetçi vatandaşların yanı sıra çok sayıda taraftar, takımlarının yaşadığı ekonomik sıkıntıların farkında olduklarını belirterek, yine de şampiyonluk için umutlu oldukları mesajını verdi.

 


COMMENTS

WORDPRESS: 0