Türkiye, AB parlamentosunun Guaido hareketini kınadı, Venezuela’da iç savaşa yol açabileceğini söyledi

Türkiye, AB parlamentosunun Guaido hareketini kınadı, Venezuela’da iç savaşa yol açabileceğini söyledi

Türkiye, Avrupa Parlamentosu'nun Venezüella muhalefet lideri Juan Guaido'yu geçici cumhurbaşkanı olarak tanıma kararını kınadı, Dışişleri Bakanı Mevlü

Kadın dizisi kategorisinde yer Alan Ufak Tefek Cinayetler
Alman politikacıların kişisel verileri online ortamda sızdırıldı
Şehit sözleşmeli er Ergen son yolculuğuna uğurlandı

Türkiye, Avrupa Parlamentosu’nun Venezüella muhalefet lideri Juan Guaido’yu geçici cumhurbaşkanı olarak tanıma kararını kınadı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cuma günü yaptığı açıklamada, söz konusu dış müdahalelerin Güney Amerika ülkesinde bir iç savaşı tetikleyebileceğini belirterek uyardı.

“Baştan beri söylüyoruz. Bu tür dış müdahaleler sağlıklı değil ve doğru değil. Bir çözüm sunmayacaklar. Sadece sorunu derinleştirecekler. Tanrı korusun, ülke [Venezuela] iç savaşa bile sürüklenebilir. “Çavuşoğlu, Romanya’da gazetecilere verdiği demeçte.

Bakan, diğer ülkelerin taraf almak yerine diyaloga girmeleri gerektiğini söyledi.

Sözleri, Avrupa Parlamentosu’nun Venezüella’nın muhalefet lideri Juan Guaido’yu meşru geçici başkan olarak tanımasından bir gün sonra geldi.

ABD’nin Venezüella’nın demokratik olarak seçilen Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya yönelik kampanyasının ardından Perşembe günü Avrupa Parlamentosu AB üye devletlerini Venezüellalı muhalefet lideri Juan Guaido’yu geçici cumhurbaşkanı olarak tanımaya çağırdı.

AB milletvekilleri, geçen hafta kendini geçici olarak cumhurbaşkanı ilan eden Venezüella kongre başkanı Guaido’yu tanımak için Brüksel’de düzenlenen özel bir oturumda 88 çekimser kalarak 104 oyla 104 oy kullandı. Avrupa Birliği, kendi kendini beyan etmenin emrinde gergindi ve Guaido’yu derhal tanımakla Amerika Birleşik Devletleri’ni ve çoğu Latin Amerika ülkesini takip etmek konusunda isteksizdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Venezüellalı mevkidaşı Nicolas Maduro’nun yanında durdu ve geçen hafta kendisini desteklediğini söyledi.

Venezuela, 10 Ocak’tan beri Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun muhalefetin boykot ettiği oylamayı takiben ikinci bir dönem için yemin ettiği protesto gösterileriyle sarsıldı. Guaido 23 Ocak’taki başkan vekilini ilan ettiğinde tansiyon tırmandı.

Maduro’yu iktidara getiren seçimlere değinen Çavuşoğlu, “Hiç kimse Venezüella halkının iradesine saygısızlık etmemelidir” dedi.

Venezuela’da sorunu çözmek için diyalog ve işbirliği çağrısında bulundu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0