Türk drone karşıtı teknoloji “hava tehditlerine” karşı çıktı

Türk drone karşıtı teknoloji “hava tehditlerine” karşı çıktı

Casusluk ve gizlice dinleme amaçlı dronların ve insansız hava araçlarının (İHA) kullanımından kaynaklanan tehditler, Türk savunma firması ASELSAN'ın b

Türkiye ve Sırbistan 2 milyar dolarlık ticaret hacmini hedeflemeli: Bakan
İngiltere büyükelçisi Demirören Medya CEO’su ile bağları ele aldı
Şule Yüksel Şenler son yolculuğuna uğurlandı

Casusluk ve gizlice dinleme amaçlı dronların ve insansız hava araçlarının (İHA) kullanımından kaynaklanan tehditler, Türk savunma firması ASELSAN’ın böyle bir teknolojiyi geliştirmeye yönelik araştırmalarına başlamasıyla birlikte, anti-drone jammer sistemlerine olan talebi hızla artırdı.

Devlet Teşkilatı Anadolu Ajansı Ocak’ta yayınlanan bir raporda, kolay erişilebilirlik, kolay kullanım ve düşük maliyetler nedeniyle, normalde savunma amacıyla kullanılan mini İHA’ların yanı sıra dronların “terör örgütlerinin elinde” silah haline geldiğini söyledi. 30.

 

Bu nedenle bu tür tehditler, önde gelen savunma firması ASELSAN’ın dron karşıtı jammer sistemleri üretmek ve geliştirmek için araştırmalar başlatmasına neden oldu.

Sonuç olarak, dronların ve mini-İHA’ların kötü kullanımından doğan güvenlik endişeleri, savunma devi tarafından drone karşıtı jammer sistemi İHASAVAR’ın geliştirilmesiyle sonuçlandı.

Anadolu, askeri üsleri, tesisleri, kitle etkinlikleri için kullanılan alanları, yüksek değerli varlıkları ve kontrol noktalarını korumak için tasarlanan İHASAVAR, hafif, kolay ve yüksek ergonomik kullanımıyla uygun maliyetli bir çözüm sunuyor.

Yazılımı, çeşitli strateji senaryoları için kullanmak üzere 100’den fazla farklı sıkışma profili programlama kapasitesine sahiptir.

 

Bu el tipi sırt çantası anti-drone jammer’ı, dronları ve mini İHA’ları takip etmek için sensör sistemlerinin ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonuyla, kasko 2017’den itibaren güvenlik güçlerinin envanterlerine dron karşıtı teknolojiler eklenmeye başlandı.

Hem iç hem de dış pazarlarda, 2018 yılında yaklaşık 500 İHASAVAR sistemi teslim edildi.

İHTAR adlı ASELSAN tarafından geliştirilen bir diğer anti-dron sistemi, kritik tesisleri koruyarak ve yasadışı sınır sızıntılarını önleyerek, İHA’lardan ve mini İHAlardan gelen tehditleri etkisiz hale getirmeyi hedefliyor

COMMENTS

WORDPRESS: 0