Türkiye’de otel doluluk oranı arttı

Türkiye’de otel doluluk oranı arttı

İstanbul'un Taksim Meydanı ve Boğaziçi. 31 Ocak'taki bir otel birliği, geçen yıl Türkiye'de yıllık doluluk oranının, mevcut oda başına gelirin

Almanya, İran hava yolunu ABD baskısının ardından hava sahasından çıkardı
ABD’de iki silahlı saldırı : 30’dan fazla ölü var
Dünya Çocuk Günüde Öksüz Çocuklar Unutmayın

İstanbul’un Taksim Meydanı ve Boğaziçi.

31 Ocak’taki bir otel birliği, geçen yıl Türkiye’de yıllık doluluk oranının, mevcut oda başına gelirin (RevPAR) ve odaların ortalama günlük oranının (ADR) arttığını bildirdi.

Türkiye Otel Birliği (TUROB) raporuna göre, veri ve analiz şirketi STR Global tarafından yürütülen bir ankete göre, ülke genelinde otel doluluk oranı, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 artarak 2018’de yüzde 66,2’ye yükseldi.

RevPAR,% 17 artışla 46.6 € (53.5 $) artarken, odalar için ADR aynı dönemde% 6.6 artışla 70.4 € (80.9 $) seviyesine yükseldi.

Raporda, Avrupa ülkelerinde Türkiye’nin otel doluluk oranındaki en yüksek artışı ve RevPAR’ı gösterdiği bildirildi. Ancak, Avrupa’da ortalamayı yakalayamadı.

Raporda, Avrupa’da ortalama olarak otel doluluk oranının yüzde 72,4 ve RevPAR’ın 114,4 € (128 €) olduğunu belirtti.

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, ülkenin mevcut oda başına gelir elde etmek için kongre turizmine odaklanması gerektiğini söyledi.

Bayındır, “Bu yıl hem otel doluluk oranlarında hem de ortalama günlük oranlarda yüzde 10-12 artış bekliyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göre, Türkiye 2018’de 39,5 milyon yabancı ziyaretçiyi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,84 artışla karşıladı

Ülkenin istatistiki otoritesine göre, ülkenin yıllık turizm geliri 2018’de yüzde 12,3 oranında artarak 29,5 milyar dolar oldu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0