Dolar 5 Lirayı Aştı

Dolar 5 Lirayı Aştı

               Türk Lirası'nın ABD Doları karşısındaki değer kaybı tüm zamanların rekorunu kırdı. Dolar 5 TL'yi gördü. Euro kuru ise 5.8141 TL'd

Ersun Yanal’ın Fenerbahçe’ye Geri Dönmek Olur Mu?
Yunanistan AB sınırlarını Ege ve Akdeniz’e taşımak istiyor
polis bıçaklandı

 

             Türk Lirası’nın ABD Doları karşısındaki değer kaybı tüm zamanların rekorunu kırdı. Dolar 5 TL’yi gördü. Euro kuru ise 5.8141 TL’de.

ABD’nin yaptırım tehdidiyle baskı altında olan dolar, gün içerisinde 4.91 – 4.93 TL dar bandında hareket ederken, ABD’nin Türkiye’ye ilişkin uygulayacağı ekonomik yaptırımlar konusunda çalışmaya başladığı haberinin üzerine yükselişe geçti.

Türkiye piyasalarının kapanış saatinde bankalararası son işlemlerde 4.9215 TL seviyesinde bulunan dolar, piyasaların kapanışından sonra saat 20.27’de uluslararası piyasalarda 5.0116 TL’ye kadar yükselerek tarihi rekor kırdı.

İlerleyen saatlerde 4.98-4,99 bandına oturan dolar kurunda dün ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmeme kararı pek etkili olmadı.

Euro ise piyasalarının kapanış saatinde bankalararası son işlemlerde 5.7511 TL’de hareket ederken, aynı dakikalarda 5.8495 TL’yi görerek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

ABD yönetiminin üst düzey isimleri.

               ABD yönetiminin üst düzey isimleri, bir süredir Rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını dile getiriyordu. Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders tarafından açıklamada “İçişleri ve Adalet Bakanı’na yaptırım uygulanacak” denildi ve yaptırım resmileşti.

Türkiye ise yaptırım uygulanacağı açıklamasına Washington’un tehditkar bir dil kullandığını ve bunun kabul edilemez olduğunu belirterek sert tepki göstermişti.

”ABD’de aklıselimin galip geleceğini umuyoruz.”

Ankara’dan yaptırım açıklamasına cevap gecikmedi. Türkiye tedbirlerini alacağı, cevap verileceği vurgulandı. Türkiye, açıklamasında, ”ABD’de aklıselimin galip geleceğini umuyoruz.” dedi ve “Şu anda ABD makamları ile görüşmeler sürüyor.

Bu görüşmeler karşılıklı anlayışa dayalı ve oldukça yapıcı bir atmosferde sürüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün yaptığı açıklamada, “ABD ile son günlerde aramızda bir gerilim var; ABD’nin tehdit dolu açıklamalarına şahit oluyoruz, Türkiye hiçbir tehdide prim vermez” diyerek, “Türkiye bu ortaklığın devamı için üzerine düşeni yaptı; bundan sonraki süreçte de rasyonel ve ilkeli duruşumuzu devam ettireceğiz. Türkiye kolay kolay gözden çıkarılacak bir ülke değil, Türkiye de alternatifsiz değil” demişti.

Ticaret savaşı.

         Ticaret savaşı endişeleriyle küresel piyasada değer yitiren dolar iç piyasada 4.0575 liraya kadar tırmanırken, Euro 5 lirayı aşarak tarihi bir rekora imza attı.

Küresel ve jeopolitik gelişmelerle tırmanan Euro tarihinde ilk kez 5.0 lirayı aşarak 5.0022 liraya kadar çıkarken, dolar da 4.0757 lira ile yeni tarihi rekor düzeyine tırmandı.

Dolar geçen hafta 4.0620 lira ile rekor kırmıştı. Doların küresel piyasalarda zayıflamasıyla Euro/dolar paritesi, geçen haftaya göre yüzde 0.06 düşüşle 1.2276 değerine çekildi.

Borsa İstanbul Endeksi (BİST-100) ise haftanın ilk gününe 0.60 artışla 115 bin 426 puandan başladı.

İş Yatırım’ın , “Piyasalarda teşvik paketi heyecan…” başlıklı günlük piyasa bülteninde, “Sağduyunun çılgın popülizme karşı galip geleceğine oynayan piyasalar ABD kapanışı sonrası Trump’ın sürpriz Çin hamlesiyle sarsıldı” denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

“ABD ile Çin arasındaki gölge boksu piyasaların canını yakmaya başladı.

                “ABD ile Çin arasındaki gölge boksu piyasaların canını yakmaya başladı. Korumacı söylemler sonrası kamuoyu desteği yüzde 50’nin üzerine çıkan Trump’ın ilave 100 milyar dolarlık Çin ithalatına gümrük vergisini değerlendirdikleri açıklaması üzerine ABD ve Çin borsaları sert satışlarla geriledi.

“ABD’nin soya ihracatının yüzde 56’sını alan Çin’in yüzde 25’lik ek gümrük vergisi koyması ABD soya fiyatlarını düşürerek çiftçilerin Cumhuriyetçilere verdiği desteğin azaltarak Trump’ın geri adım atmasına neden olabilir.

“Dünya piyasaları ABD ile Çin arasındaki gölge boksuna odaklanırken Türkiye piyasaları haftaya bugün açıklanması beklenen 128 milyar lira tutarındaki teşvik paketinin heyecanıyla başlıyor. Başta enerji, petro-kimya, madencilik, tarım, haberleşme, sağlık olmak üzere 12 sektörde dev bir teşvik paketi açıklanacak.“

Euro’da tarihi rekor; 5 lirayı aştı!COMMENTS

WORDPRESS: 0