Etihad nakit sıkıntısı çeken Jet Airways’in hissesini artıracak

Etihad Airways, Abu Dabi taşıyıcısına yakın bir kişi olan borçlu Jet Airways'teki (JET.NS) hissesini artırmayı planlıyor ve Reuters'e Pazartesi günü g

Eğer Yusuf Namoğlu İstifa Ederse Belki Sevdikleri Onu Unutmayacak
Tom Cruise: Televizyonunuzun ayarını hemen düzeltin
Başkomutan Atatürk

Etihad Airways, Abu Dabi taşıyıcısına yakın bir kişi olan borçlu Jet Airways’teki (JET.NS) hissesini artırmayı planlıyor ve Reuters’e Pazartesi günü geç saatlerde Hindistan havayolu şirketinin hisselerini daha da artırdığını söyledi.

 

Jet hisseleri, bir CNBC TV18 raporunun ardından Etihad’dan yapılan sermaye ihlali işaretinin yanı sıra, Jet’in kurucusu ve başkanının, 69 yaşındaki Naresh Goyal’in yönetim kurulundan istifa edip çoğunluk kontrolünden vazgeçme ihtimalinin de bulunduğunu bildirdi.

Reuters’in geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Goyal’ın kendisiyle çalışmış olan insanlara göre kontrol tutkusu, havayolu bir kurtarma anlaşmasını müzakere etmeye çalışırken büyük bir engel olarak ortaya çıktı.

 

Reuters ile konuşan kişi, anonimlik koşuluyla Goyal’in yola çıkmakta olduğunu söyledi ancak bunun başkan olarak mı yoksa yönetim kurulundan mı istifa ettiğini açıklığa kavuşturmadığını söyledi.

 

Jet hisseleri, Pazartesi günü yapılan açıklamada, yüzde 16 artışla Salı günü, yüzde 7’ye yükseldi. Hisseler bir aydan fazla bir sürede en yüksek seviyelerde işlem görüyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Etihad, Jet’e daha fazla para koyarak Goyal’in hissesini azaltmasına bağlı, bir başka kişi de geçen ay Reuters’e söyledi. Abu Dabi’nin şu anda Jet’de yüzde 24’ü var.

 

Buna rağmen, Etihad’ın hissesi Hindistan havayollarında yabancı mülkiyet kuralları göz önüne alındığında yüzde 49 ile sınırlandırılacak.

 

Ülkenin sermaye piyasası düzenlemeleri uyarınca, hissesi yüzde 25’i geçtiğinde, Etihad, piyasa düzenleyicisinden nadir bir muafiyet almadıkça, hissedarların çoğunluğuna açık teklifte bulunacaktır.

 

CNBC TV18, kaynaklara atıfta bulunan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Goyal’in yüzde 51 hissesini yüzde 20-25’e çıkaracağını ve hisselerinin yüzde 10’da kapatılmasının oy haklarını kabul edeceğini bildirdi.

 

Etihad yorum yapmaktan kaçındı.

Salı günü yapılan Jet, Bombay Menkul Kıymetler Borsası’na düzenli olarak uygun açıklamalarda bulunduğunu, ancak hisse fiyatı artışının nedenleri hakkında Pazartesi günü açıklama yapamadığını söyledi.

 

Goyal, yorum isteyen e-postalara hemen yanıt vermedi.

 

Jet, 2 Ocak’ta Hindistan bankalarının bir konsorsiyumuna borç ödemelerinde varsayılan olduğunu ve Hindistan Devlet Bankası’nın (SBI.NS) liderliğindeki konsorsiyum ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

 

25 yaşındaki havayolu şirketi maddi sıkıntılarla karşı karşıya ve pilotlara, kiraya verenlere ve satıcılara borçlu. Yoğun fiyat rekabeti, zayıf bir rupi ve artan yakıt maliyetleri, 2018’de Hint havayollarında tartıştı.

 

Reuters, geçen hafta Jet ile uçak kiralayanlar arasındaki kriz görüşmelerinin geç ödemelerdeki sırasını hafifletemediğini ve bazı kiracıların uçaklarının yeniden değerlendirilmesini keşfetmelerini sağladığını bildirdi.

Salı günü İş Standartının bildirdiğine göre Jet, Çarşamba günü Mumbai’de kredi verenlerle buluşacak.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0