Ver Papazı, Al Papaz

Ver Papazı, Al Papaz

Geçtiğimiz gün mahkeme karşısına çıkan ve hakkında terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıla kadar hapis cez

Püf nokta’ları Instagram’da
Eylemciler sığınaktaki kadınların oy kullanmasına izin vermek için düzenleme çağrısı yapıyor
Askeri Araç Devrildi . 1 Şehit, 20 Yaralı Var

Geçtiğimiz gün mahkeme karşısına çıkan ve hakkında terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıla kadar hapis cezası istenilen ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson’a ABD’nin 1 numarasından destek gelmesi gözleri bir kez daha bu davaya çevirdi.

ABD Başkanı Trump’ın daha önceki görüşmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ısrarla istediği papaz görünümlü Brunson için son adım yine aynı yerden geldi. Trump, dün gece attığı tweette Brunson’u ‘iyi bir beyefendi’ olarak tanımladı.

İzmir’de casusluk faaliyetlerinde bulundu

Güvenlik güçlerinin elindeki veriler, geçtiğimiz gün çıktığı ilk duruşmada ağlama krizine giren ve hakkındaki iddiaları reddeden Brunson’ın yalan söylediğini belgeleriyle ortaya koyuyor.

Brunson, şuan firari olan FETÖ’nün Ege Bölge Sorumlusu Bekir Baz ile hiç görüşmediğini iddia etse de, iddianameye giren istihbari bilgilere göre Brunson ve Baz’ın kullandığı telefonlardan sıklıkla ‘ortak alan’ sinyali alındı.

ABD’nin Brunson ilgisi dinmek bilmedi

Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Milli İstihbarat Teşkilatı koordinesinde FETÖ’cülere ve işbirlikçilerine yönelik operasyonlara hız verildi.

Brunson, Ağustos 2017’de “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından da tutuklandı.

Bu tarihten itibaren Türkiye ile ABD arasında gelişen tüm heyetler arası görüşmelerde ve ikili diyaloglarda Papaz Brunson’un serbest bırakılarak iade edilmesi en önemli maddelerden biri oldu. Öyle ki, ABD Başkanı Trump dahi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı hemen tüm ikili görüşmelerde bu konuda adım atılması talebini yineledi.

ABD’li papaz Hristiyan Kürt devleti kurmak istiyordu

15 Temmuz sonrası İzmir’de ‘FETÖ üyeliği’ ve ‘casusluk’ iddiasıyla tutuklanan Pastör Brunson konusu ABD ile Türkiye arasındaki gerilimin nedenlerinden sadece biri.

Öyle ki, Trump Erdoğan’a çağrı yaparak papazın serbest bırakılmasını istemişti. Erdoğan ise Gülen’i kastederek, “Sizde de bizim papaz var. Siz de onu serbest bırakın” karşılığını vermişti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Trump’ın serbest kalmasını istediği Andrew Brunson hakkındaki dava görülmeye devam ediyor. İzmir’de bulunan Protestan Diriliş Kilisesi’nin papazı olan Brunson, hakkında yöneltilen sözkonusu suçlamaları “utanç verici ve iğrenç” olarak nitelendirerek reddetti. Kuzey Carolina’lı Brunson, İzmir’de görülen davada Fetullah Gülen ve PKK ile bağlantıları olduğu iddialarını da kabul etmedi.

“Ver papazı, al papazı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da kimi konuşmalarından ABD’li mevkidaşının Brunson’ın iadesini ilişkin talebini anlatarak, “Pensilvanya’da bu nasipsiz adamın peşinden giden profesörler var. Amerika onlara 400 dönüm arazi tahsis etmiş. Amerika’nın bir sesi çıkıyor mu? Çıkmıyor.

Defaatle görüşmemize rağmen, 85 koli dosyayı bunlara göndermemize rağmen ses çıkıyor mu? Çıkmıyor. Bizden papaz istiyorlar, sizde de bir papaz var verin yargılayalım diyorum. Hemen, ‘karıştırma orayı’ diyorlar” ifadesini kullanmıştı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0