Ürdün, Suriye Şam’a olan uçuşlara yeniden başlamayı tartıştı

Devlete ait Petra 'nın bildirdiğine göre, Ürdün’ün Sivil Havacılık Düzenleme Komisyonu’ndan (CARC) bir teknik delegasyonun, Suriye’deki hava sahasını

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Erzurum Kongresi mesajı
Kadın dizisi kategorisinde yer Alan Ufak Tefek Cinayetler
Hakkari’nin Şemdinli

Devlete ait Petra ‘nın bildirdiğine göre, Ürdün’ün Sivil Havacılık Düzenleme Komisyonu’ndan (CARC) bir teknik delegasyonun, Suriye’deki hava sahasını Ürdün uçuşlarına yeniden açma planlarını incelemek için Suriye’deki Şam’ın başkentine geldiğini belirtti.

CARC’nin baş komisyon üyesi Haitham Mistu, misyonun “Suriye’nin Ürdün ticari uçuşları tarafından hava sahasını kullanmaya devam etme olasılığı hakkındaki teknik sorunları incelemeyi” hedeflediğini söyledi.

Mits, prosedürün riskleri değerlendirmek için uluslararası standartları benimseyen bir mekanizmanın parçası olduğunu ve bunun “kapsamlı bir teknik değerlendirme” tarafından izleneceğini de ekledi.

“Bu değerlendirmeye dayanarak uygun teknik karar alınacak” dedi.

Ürdün hareketi, ülkenin yıkıcı iç savaşının sona ermesiyle Suriye rejimi ile bağları yeniden inşa eden Arap devletlerinin bir dizi serisinin en sonuncusuydu.

 

Ziyaret, Salı günü Şam’daki Ürdün büyükelçiliğine bir masraf takviyesi atamak üzere Salı günü yaptığı duyuru sonrasında geldi.

Sözde 2011 Arap Baharı’ndan önce, ulusal taşıyıcı Kraliyet Ürdün’ü Suriye’ye günde iki uçuş gerçekleştirdi – biri Şam’a, diğeri ise savaşın yıktığı kuzey Halep kentine. Temmuz 2012’de, hava trafiğini riske sokan, tam bir savaşa tırmanan hükümet karşıtı bir ayaklanma olarak hizmetleri askıya aldı. Askıya alma işleminin 19,4 milyon Ürdün dinarı (27,3 milyon dolar) değerinde zarara uğradığı bildirildi.

 

2014 yılında, havayolu şirketleri Libya’daki Trablus ve Bingazi’ye, Irak’taki Musul’a ve Yemen’deki Sanaa ve Aden’e olan uçuşlarını durdurduklarında daha fazla zarar gördü.

COMMENTS

WORDPRESS: 0