Hamas, Katar’ın Gazze’de maaş ödemesine izin vermeyi reddetti

Gazze’nin baskın Hamas grubu, Katar’ın Perşembe günü 15 milyon dolarlık yardım göndermesini reddetti, İsrail’i içeren rakipli bir soğukluğun parçası o

Türkiye’de Teneke Ateşinde Cumhurbaşkanlığı Seçimleri
Cemal Kaşıkçı Cinayetinde Bakalım Milyar Dolarlar Mı Yoksa Adalet Mi Kazanacak!!
Cocu Babamız Fenerbahçe Evimiz

Gazze’nin baskın Hamas grubu, Katar’ın Perşembe günü 15 milyon dolarlık yardım göndermesini reddetti, İsrail’i içeren rakipli bir soğukluğun parçası oldu ve rakipleri Filistin’li binlerce devlet memuruna maaşsız kaldı.

Kasım ayında Katar, Gazze’de elektrik üretimi için yakıt ücretlerini ve gönderilerini finanse etmek için altı aylık 150 milyon dolarlık bir program başlattı.

Bölgesel rolünü arttırmak için Katar’ın bir teklifi olarak görülen şaşırtıcı ödemelerin, İsrail’in Hamas’ın liderliği arasında yer alan bir müdahaleye dahil olması için İsrail’in

Gazze’deki kıdemli bir Hamas yetkilisi olan Halil Al-Hayya, Perşembe günü İsrail’in Katar ve Mısır’ın komisyonlaştırdığı önceki anlaşmaları ihlal ettiğini söyledi. Hamas, Katar’ın elçisi Muhammed Al-Emadi’ye “işgal politikasına cevap olarak” parayı reddettiğini söyledi.

Gazze ekonomisti Muhammed Ebu Jayyab, Katar’ın Hamas liderlerine İsrail’in parayı ödeme mekanizması üzerinde yeni koşullar koyduğunu söylediğine inandığını söyledi. İsrailli yetkililer yorum yapmayı reddetti.

 

Memurlar ayrıca Gazze’de güç kaynağı olan Hamas ile Batı Şeria’daki Batı destekli Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın arasında sert ve uzun süreli bir güç mücadelesinin sembolü haline geldi.

İşçilr 2006’da beklenmedik bir şekilde seçimler kazandıktan ve gelecek yıl Gazze’nin askeri kontrolünü ele geçirdikten sonra Hamas tarafından işe alındı.

Ancak yıllarca süren İsrail liderliğindeki ablukalar, başarılı savaşlar ve iç uzlaşma çabalarındaki başarısızlıktan sonra, Hamas kasasında az kaldı. Hamas kendi çalışanlarına ödeme yapamadığı ve Abbas’ın reddettiği işçilerin ortasında yakalandı.

Katar’ın müdahalesi, Hamas’ı maaşları azaltarak müzakere masasına geri döndürmek için baskı yapan Abbas’ı kızdırdı ve böylece Gazze’deki ekonomik koşulları daha da kötüleştirdi.

 

Katarlı büyükler de Hamas’a zarar veren ama Gazze’nin ekonomik sorunlarının İsraillilere yönelik şiddete dökülmesini istemeyen İsrail hükümeti için de sorun yarattı.

İsrail başlangıçta en son Katar transferini engelledi, ardından Perşembe günü Başbakan Benjamin Netanyahu’nun hükümetinin İsrail ordusu tarafından parayı almak için bir “öneri” kabul etmesi üzerine rahatladı

COMMENTS

WORDPRESS: 0