ABD Dışişleri Bakanı : Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor

ABD Dışişleri Bakanı : Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo "Türkiye’ye terörist saldırıları riskini azaltmak için Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor" açıkladı

Mansur Yavaş’a, ‘görevi kötüye kullanma’dan iddianame
Dışişleri Bakanlığından Netanyahu sözüne sert tepki!
Hamas ve İslami Cihad’dan İsrail’e uyarı: Karşılığını veririz

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo “Türkiye’ye terörist saldırıları riskini azaltmak için Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor” açıkladı .

Resmi ziyaret kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Pompeo, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Pompeo, ABD’nin Suriye’de siyasi çözüm için Birleşmiş Milletler’in çabalarını desteklemeye ve şiddet riskini azaltma çabalarına devam edeceğini vurgulayarak, “Fırat Nehri’nin batısındaki Menbiç’te Türklerle beraber çıkardığımız işi gördünüz.” dedi.

ABD, Türkiye’nin Güvenli Bölge Talebine Yanıt Verdi: Yapabileceğimizi Sanmıyoruz

Bir gazetecinin, ABD’nin  Suriye’nin kuzeyinde bir “tampon bölge” oluşturmayı planladığı ve bunun için müttefiklerinden askeri destek istediği haberlerini hatırlatması üzerine Pompeo, “(Menbiç’te Türk ve ABD askerlerinin ortak devriyesi) Buna ek olarak bir sistem kurmaya çalışıyoruz.

Buna ister tampon bölge deyin ister başka bir şey olarak adlandırın. Türkiye’ye terörist saldırı riskini azaltmak için Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Pompeo, planlanan güvenli bölgenin Türkiye ile bölgedeki ABD destekli gruplar (terör örgütü PKK/PYD) arasındaki gerginlikleri önlemeyi de hedeflediğini belirtti.

kaynak : aa haber

COMMENTS

WORDPRESS: 0