Cumhurbaşkanı Erdoğan Yargı reformunu açıklıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yargı reformunu açıklıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Yargı Reformu Stratejisi Programı'nda konuştu. "ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR" Başkan E

FETÖ soruşturmasında 461kişi hakkında yakalama kararı
CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul’daki seçimin Son Durumunu Paylaşt
AK parti başkani Erdoğan:Seçilmiş Olmak Suç İşleme Özgürlüğü Tanımaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Yargı Reformu Stratejisi Programı’nda konuştu.

“ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR”

Başkan Erdoğan, “Adalet mülkün temelidir diyerek devleti adalet üzerinde yaşatan bir medeniyetin temsilcisi olarak bu mesele bizim önceliklerimiz arasında ilk sırada yer almıştır. 2002 yılında Türkiye’yi eğitim, sağlık, adalet, emniyet üzerinde yükselteceğimizin sözünü vermiştik. 17 yılda en büyük yatırımları bu alanlarda yaptığımızı, gerçekleştirdiğimizi görüyoruz.” diye konuştu.

cBeştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Yargı Reformu Stratejisi Programı’nda konuştu.

Tutukluluk süreleri

Erdoğan, tutukluluk süreleri ile ilgili de şunları kaydetti:

“Mevzuatımızda tutukluluğun azami süresi belirlenmiş olmakla birlikte bu süre tüm safahatı kapsamaktadır. Bu kapsamda tutukluluk sürelerinin soruşturma ve kovuşturma aşamaları için ayrı ayrı düzenlenmesini planlıyoruz.”

HUKUK FAKÜLTELERİ 5 YIL OLUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hukuk fakültelerinin eğitim süresinin 5 yıla çıkartılacağını, kontenjanların ise azaltılacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Hakim ve savcılık için özel meslek sınavlarına girilmesi gerekecek. Hakim ve savcı yardımcılığı müessesesi getiriliyor. Mesleğe kabuller sadece yardımcı kadrosundan yapılacak.

İçişleri Bakanı : İstanbul’a 27 polis merkezi kurulacak

“Yargıda performans, ölçüm ve takip merkezi kuruyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hakimler ve Savcılar Kurulu bünyesinde yargıda performans, ölçüm ve takip merkezi kuruyoruz. Uzun süren soruşturma ve davalar bu merkezde oluşturulacak sistem vasıtasıyla takip edilecek.” dedi.

Erdoğan, “Avukatların bilgi ve belge temin etmelerine ilişkin yasal yetkilerini genişletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Çevre, imar ve enerji gibi alanlar için özel mahkemeler kurulacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çevre, imar ve enerji gibi alanlarda davaların daha hızlı ve etkin yürütülmesini sağlamak için özel mahkemeler kuruyoruz.” dedi.

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT

yeşi pasport

Erdoğan, avukatlara belli kriterler dahilinde yeşil pasaport hakkı vererek, uluslararası faaliyetlerini kolaylaştırmayı planladıklarını söyledi.

kaynak : BBtürk

COMMENTS

WORDPRESS: 0