Güvenli bölge görüşmeleri tamamlandı. işte MSB açıklaması

Güvenli bölge görüşmeleri tamamlandı. işte MSB açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle ABD askeri yetkililerinin Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge tesisine yönelik görüşmeleri tamamlandı.  

Suudi Arabistan ‘a saldırılar nedeniyle Trump İranın hakkında Talimatı verdi
Çin’den ABD’ye İran resti: “İşbirliğimiz devam edecek”
ABD füze denemesi yaptı, dolar kritik seviyeyi aştı!

Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle ABD askeri yetkililerinin Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge tesisine yönelik görüşmeleri tamamlandı.

 

MSB, ABD heyeti ile güvenli bölge görüşmeleri

Milli Savunma Bakanlığı, ABD heyeti ile güvenli bölge görüşmelerinin ardından açıklama yaptı. Görüşmelerin sonunda ABD heyeti ile güvenli bölgenin ‘Barış Koridoru’ olarak kurulması konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

Bakanlıkt açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik olarak ABD askerî yetkilileriyle Millî Savunma Bakanlığında 05-07 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılan görüşmeler tamamlanmıştır.

Görüşmelerde;

a. Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,
b. Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması,
c. Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır.”

Yavuz Doğu Akdeniz’de sondaja başladı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği güvenli bölge hakkında açıklaması

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de güvenli bölgé görüşmelerinin ardından bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Güvenli bölgenin oluşturulmasının birlikte koordinasyon ve yönetimi için mümkün olan en kısa zamanda Türkiye’de bir ortak operasyon merkezi oluşturulacak. Güvenli bölgé bir barış koridoru olacak ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönebilmeleri için her türlü çaba gösterilecek

Hulusi Akar açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı açıklamada, ABD heyeti ile Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgeyi tesis edilmesi için yapılan görüşmelerin “olumlu ve yapıcı” söylemişti.

kaynak : haberler

COMMENTS

WORDPRESS: 0