Suudi Arabistan ‘a saldırılar nedeniyle Trump İranın hakkında Talimatı verdi

Suudi Arabistan ‘a saldırılar nedeniyle Trump İranın hakkında Talimatı verdi

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan 'a saldırılar nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı'na verdiği son dakika talimatıyla, İran'a yönelik yaptırımlar

Sonunda PKK/YPG Türkiye sınırından çekiliyor
Çin’den ABD’ye İran resti: “İşbirliğimiz devam edecek”
Rusya: ABD Türkiye’ye ve Moskovaya haber verilmedi

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan ‘a saldırılar nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı’na verdiği son dakika talimatıyla, İran’a yönelik yaptırımların arttırılmasını istedi.

Trump : İran’a yönelik yaptırımları  artırması için talimat verdim

ABD Başkanı Donald Trump Suudi Arabistan ‘a saldırılar nedeniyle  sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı saçıklamada, “Hazine Bakanına İran’a yönelik yaptırımları önemli ölçüde artırması için talimat verdim!” paylaştı.

ABD yönetimi, şimdiki  hazırda Tahran yönetimine ağır yaptırımlar uyguluyor. ABD medyasında yer alan haberlerde, Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yönelik saldırı sonrası yeni yaptırımlar bekleniyordu.

Suudi Arabistan’daki saldırıdan yüzünden

ABD, Suudi Arabistan’daki iki petrol rafinesine yapılan saldırıdan İran’ı sorumlu tutuyor. Resmi olarak ise saldırıyı, Yemen’de İran tarafından desteklenen Husiler üstlenmişti. İran ise ABD’nin bu iddiasını yalanlıyor.

saldırı her şey değişti

bu  saldırı öncesi özellikle Trump İran ile masaya oturacaklarının sinyalini vermişti. Ancak saldırı sonrası, Washington yönetimi tutumunu değiştirdi.

Suudi Arabistan açıklaması ise

Kral Selman el-Suud ne dedi ?

Suudi Arabistanın  Kralı Selman el-Suud, “Saldırılar nereden gelirse gelsin, Suudi Arabistanın topraklarını koruyacaktır” dedi.

Suudi Arabistan Kralı Selman : Sadece bizi vurmadılar

Suudi Arabistan Kralı Selman : Sadece bizi vurmadılar

Uluslararası toplumdan, saldırıların durdurulması için “sert adımlar” atması çağrısı yapan Kral Selman, bu saldırılaryla sadece SUUDİ ARABİSTAN değil, tüm dünya ekonomisinin hedef alındığını açıkladı . Bakanlar Kurulu’nda konuşan Kral Selman, , ülkesinin bu tür saldırılar ile başa çıkabilecek kapasitede olduğunu vurguladı.

Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ise

Suudi Arabistanın Veliaht Prens ise, “Saldırılar sabotajlara karşı uluslararası kararlılığa yönelik bir testtir” belirti .

HUSİLER, hala Suudi Arabistan ‘ı tehdit ediyorrlar

Saldırıdan sonra açıklama yapan Husiler, “riyad petrol tesisi Aramco’da bulunan şirketleri ve yabancıları uyarıyoruz. Her an yeniden vurabiliriz” demişti.

Suudi Arabistan petrol üretiminin geçici olarak durduruldu

Saldırılar sonrası Suudi Arabistanın Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, petrol üretiminin geçici olarak durdurulduğunu duyurmuştu. Bakan üretim kaybının stoklardan karşılanacağını ifade etmişti. Brent petrolün varili Suudi Arabistan’daki iki önemli petrol tesisinin saldırıya uğramasının ardından haftanın ilk iş gününde uluslararası piyasalarda 66,57 dolardan işlem görmüştü.

haber : haber7

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0