ABD’nin S-400 tehdidine Dışişleri Bakanlığı nasıl yanıtladı

ABD’nin S-400 tehdidine Dışişleri Bakanlığı nasıl yanıtladı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişlerinin S400 açıklamasıyla ilgili "ABD tarafını ilişkilere zarar verecek yanlış adımlar atmaktan kaçı

Türk ve ABD askerlerinin ilk ortak kara devriyesi tamamlandı
Ankara’daki kritik ” güvenli bölge ” toplantısı sona erdi.
Ahmedinejad: ‘olsaydım nükleer anlaşmayı imzalamazdım’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişlerinin S400 açıklamasıyla ilgili “ABD tarafını ilişkilere zarar verecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı açıklaması böyle geldi :

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus‘un Türkiye’nin S-400 tedariki hakkındaki açıklamasına ilişkin, “ABD tarafını diplomasi ve diyaloğu dışlayarak ilişkilere zarar verecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz.” açıkladı

aksoy, trump – erdoğan G20 Zirvesinde yaptıklarını  anlattı

Aksoy, Ortagus’un dün Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi tedariki hakkındaki açıklamalarına ilişkin soruya cevabında, “açıklamanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın G20 Zirvesi sırasında yaptıkları görüşmenin içeriği ve ruhuyla bağdaşmadığını” söyledi .

Türkiye’yi S-400 tedarik etmeye sevk eden koşullar ortadadır.”açıklayan  Aksoy, Trump’ın da G20 Zirvesi’nde bunu teyit ettiğini ve Türkiye’ye adil muamele yapılmadığını açıkça belirttiğini hatırlattı.

ABD DışişleriBakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus

Hakkari’deki hain saldırıda 2 asker şehit oldu

Dışişleri Bakanlığı , böyle devam etti:

“Biz sürecin başından beri bu konuyu şeffaf bir şekilde yürüttük. ABD’nin S-400 sisteminin F-35 sistemlerine zarar verebileceği konusundaki endişelerini gidermek üzere NATO’nun da dahil edilebileceği teknik bir çalışma grubu kurulmasını önerdik ancak bu teklifimize halen yanıt alamadık. ABD tarafını diplomasi ve diyaloğu dışlayarak ilişkilere zarar verecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz.”

 

Ortagus, Bakanlık olarak Türkiye’nin S-400 sistemlerini satın alması ve olası yaptırımlar konusundaki duruşlarında değişiklik olmadığını söylemişti.

NE OLMUŞTU?

ABD Dışişleri Bakanlığ Sözcüsü Morgan Ortagus, “ABD’nin, Türkiye’ye S-400 tedariğine ilişkin tavrı değişmedi. Ankara, anlaşmayı sürdürürse çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacak” açıkladı .

kaynak : AA

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0