Ahmedinejad: ‘olsaydım nükleer anlaşmayı imzalamazdım’

Ahmedinejad: ‘olsaydım nükleer anlaşmayı imzalamazdım’

İran'ın eski başkanı Ahmedinejad, İran ile 5+1 ülkeleri arasında 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın tek taraflı bir dizi taahhütten oluştuğunu bel

Çavuşoğlu’ndan Suriye’de güvenli bölge açıklaması
ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye Geliyor
Rusya: ABD Türkiye’ye ve Moskovaya haber verilmedi

İran’ın eski başkanı Ahmedinejad, İran ile 5+1 ülkeleri arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın tek taraflı bir dizi taahhütten oluştuğunu belirterek, ‘Ben olsaydım kesinlikle imzalamazdım.’ açıkladı.

Ahmedinejad AA muhabirine konuştu

İranın başkanı Hasan Ruhani’den önce 2005-2013 yıllarında iki dönem cumhurbaşkanlığı yapan Ahmedinejad, Tahran yönetiminin izlediği dış politikası , bölgedeki gelişmeler ve nükleer anlaşmayla ilgili AA muhabirine değerlendirdi .

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, başkent Tahran’da AA muhabirine verdiği özel mülakatta, Tahran yönetiminin dış siyaseti, bölgedeki gelişmeler ve nükleer anlaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. ( Fatemeh Bahrami – Anadolu Ajansı )

Ahmedinejad” kesinlikle imzalamazdım”

Hasan  Ruhani hükümeti tarafından imzalanan anlaşmayı eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad eleştirdi
şunları açıkladı :

“Nükleer anlaşma tek taraflı bir dizi taahhütlerten oluşan bir anlaşmaydı. Bu anlaşma hiçbir
taraf için dikkate değer bir kazanım değildir. Üzerinde müzakere yapılan esaslar da doğru değildi. Bir konuyu doğru olmayan temeller üzerinden ele alırsak uygun sonuçlar elde edemeyiz. Ben olsaydım nükleer anlaşmayı kesinlikle imzalamazdım.”  dedi .

“ABD ve İran dostça ilişkilere sahip olabilir” dedi

İran Eski Cumhurbaşkanı, savaşın reddedilmesi ve dostlukların kurulması için yapılacak müzakerelere ABD Başkanı Trump ve Tahran’ın destek vermesi çağrısında bulundu.

İran’ın eski başkanı Ahmedinejad, “ABD ve İran dostça ilişkilere sahip olabilir. Eğer bir referandum  ya da  anketyaparsak insanların barış ve adaleti seçeceği şüphesizdir. Dünya daki 7 milyar ve 500 milyon insan bunu istiyor.” konuştu.

daha : Ekrem İmamoğlu: Zam değil finansal düzenleme

“Basra Körfezi şu an için çatışmaya çok müsait”

Ahmedinejad, Trump’ın iş adamı olması sepebiyle hesabını iyi yapmasını ve ABD’nin uzun vadedeki menfaatlerini göz önünde bulundurmasını isteyerek, “Savaş çıkarmak barışı sağlamak tan daha zordur. Basra Körfezi şu an için bir çatışmaya müsaittir . Basra Körfezi ülkeleri ve ABD çok dikkatli olmalıdır. Burada tutuşacak bir ateş sadece Basra Körfezi’ni yakmayacaktır, tüm dünyaya yayılacaktır.” uyardı .

“Suriye’de şimdiye kadar hiçbir taraf kazandı “

Ahmedinejad, şöyle açıkladı :

Suriye’de şimdiye kadar kazanan hiçbir taraf yok olduğunu söyledi . Suriye halkının taleplerinin gerçekleşmesi için yardımcı olmalıyız , gerisi zarar. Öldürülen her insan zarar. Birlikte oturup uzlaşmamızda hiçbir sakınca yoktur. Dünyada her insan bir oydur, bırakalım insanlar özgürce tercihte bulunsun.”  dedi

Irak, Afganistan Yemen,  ve Suriye’nin viraneye döndüğünü, ABD’nin yeni bir savaş çıkartarak Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Katar’ın da yıkılmasını istediğini öne süren Ahmedinejad,
Yıkılması için silah satıyorlar, sonra da yeniden imar etmek için para alıyorlar. Bunu çözmek için İran ve Suudi Arabistan öncü olmalıdır. Kimse diğeri geri adım attığı için kazandığını düşünmeden yan yana oturmalıyız. Gerçekçi olmalı ve halklarımızı düşünmeliyiz. Uzun vadeli dostlukları dert edinmeliyiz, sonra da bunu dünya ile dostluğa çevirmeliyiz.” belirti

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0