ABD, Türkiye’yle Suriye’nin güvenli bölgesi konusunda aktif olarak ilgileniyor ”

ABD, Türkiye’yle Suriye’nin güvenli bölgesi konusunda aktif olarak ilgileniyor ”

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi 19 Şubat'ta yaptığı açıklamada, ABD'nin kuzey Suriye'de güvenli bir bölge oluşturması konusunda Türkiye ile aktif te

Tecrübeli Hakem Olan Fırat Aydınus
Türk askeri heyeti, Rusya’daki görüşmeleri tamamladı
Aşık Veysel

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi 19 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ABD’nin kuzey Suriye’de güvenli bir bölge oluşturması konusunda Türkiye ile aktif temasta bulunduğunu söyledi.

Sözcü Yardımcısı Robert Palladino basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Bu konuda Türkiye ile aktif olarak ilgileniyoruz ve bu, ABD güçlerinin güvenli bir şekilde çekilmesini ve istikrarlı bir kuzeydoğu Suriye sağlama çabalarımızın bir parçası.” Dedi.

Palladino, Washington Ankara’nın “meşru güvenlik sorunlarını ciddiye aldığını” ekledi.

“Faaliyetlerimizde onları dikkate alıyoruz ve devam eden koordinasyona sahibiz. Bu görüşmelerin özelliklerini tartışmayacağız, ancak devam ediyorlar” dedi.

Palladino, birliklerin geri çekilmesinin “taktiksel bir değişiklik, ancak görevimizdeki bir değişiklik olmadığını” söyledi.

Aralık ayında, ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin tüm birliklerini Suriye’den çekeceğini ve ISIL’in ülkede mağlup edildiğini söyledi.

Ancak o zamandan beri, hiçbir birlik geri çekilmedi ve Pentagon geçen ay Amerikan kuvvetlerini ve ekipmanlarını bırakmaya hazırlanırken korumak için ek birlikler gönderildiğini doğruladı.

Türkiye, ilan edilen ABD birliklerinin geri çekilmesinin ardından, ABD’nin desteklediği ve silahlandırdığı, ancak Türkiye’nin yasadışı PKK’nın bir parçası olduğu kabul edilen bir grup olan PYD / YPG’ye yer açacağını söyleyerek güvenlik endişelerini defalarca dile getirdi. PKK, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak listelenmiştir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0