AKP’nin başarsız politikasından yüzünden çok kayıp etti

AKP’nin dış politikası, Tehlikeli yalnızlık Geride bıraktığımız iki ay boyunca Erdoğan, AKP ve yandaş basın, başka ülkelerle sürekli bir gerilim yaşa

Dışişleri Bakani Çavuşoğlu: biz S-400’ü aldık.
Cumhurbaşkanı Erdoğan rusya dan su-57 alacak mı ?
Milli Savunma Bakanlığında kritik toplantı

AKP’nin dış politikası, Tehlikeli yalnızlık

Geride bıraktığımız iki ay boyunca Erdoğan, AKP ve yandaş basın, başka ülkelerle sürekli bir gerilim yaşadı. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn Katar’a abluka uygulamaya başlayınca iktidar tarafını Katar olarak belirledi.

Bunun üzerine bu blok Türkiye’ye yüklenmeye başladı, Türk askerinin Katar’dan çekilmesi gerilimin sona erdirilmesinin koşullarından biri oldu. Sonra Almanya ile kriz başladı. Kısa süre sonra da ABD ile gerilim yeniden yükseldi.

İşin çarpıcı yanı şu: Suud, Erdoğan ve AKP’nin en yakın dostları arasında geçiyordu hep. ABD ve Almanya ise NATO ittifakının en güçlü iki ülkesi. Yani iktidar hep “aile içi” kavga çıkartıyor!

AK Parti neden oy kaybetti?

Erdoğan’ın ve AKP politikaları nedeniyle, Arap dünyasının her yerinde birçok taraftarını kaybetti . Bu son belediye seçimlerinde ortaya çıktı .

Sonuç olarak Ak Parti olumsuzluğu kendi kendine yaptı sayılır.
Kamu oyunda ve partililer arasında bu seçimde de ayni münafıkların çıkabileceği hatta mevcudiyetinin konuşuluyor olması Ak Partide bazı önlemlerin alınmasını gerektiriyor galiba.

Erdoğan’ın başarısız politikasından yüzünden ekonomik kayıplar :

2014’ten itibaren ekonomide bozulan alanlardan en önemli  unsur  turizmdi . Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısında düşüş sürüyor. Ekim ayında yabancı ziyaretçi sayısı üçtte birden fazla azalırken, yılın ilk 3 ayında düşüş yüzde 30’ların üzerine çıktı. Turizm uzmanları , bu olaylarına göre daha fazla gerileme olacağını düşündüklerini söyledi.

Batılı ve rus Turistler Türkiye’den kaçıp yunanistan’a  yöneliyor .

Yunanistan Merkez Bankasından yapılan açıklamada, bir önceki yıl 24 milyon 799 bin olan turist sayısı, 27 milyon 194 bine yükseldi. Böylece, turist sayısında yüzde 9,7 oranında artış yaşandığı bildirildi.

Son dönemdeki siyasi tutukluların sayısını artış .

Adalet Bakanlığı, Mayıs 2018 tarihi itibariyle Ceza İnfaz Kurumlarında toplam 246 bin 416 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu açıkladı.

Bakanlığın verdiği yanıta göre; 15 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Ceza İnfaz Kurumlarında toplam 246 bin 416 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bunun 66 bin 902’si tutuklu, 28 bin 488’i hükümözlü ve 151 bin 26’sı hükümlü.

Terörist hareketlere destek  vermek şüphesi :

IŞİD’in petrolünü yasadışı yollardan satın alan ülkeler konusunda Putin, öncelikle isim vermeden Türkiye’yi suçlamıştı. Putin, Antalya’da 10 gün önce düzenlenen G-20 zirve toplantısında, “IŞİD, 40 ülkeden finansal destek alıyor. Bu ülkeler arasında G20 üyeleri de var” demişti.

ABD’nin Virjinya Eyaletinden Senatör Richard Black dünyadaki terör finansının Suudi Arabistan ve Katar tarafından sağlandığını belirterek, Türkiye’nin Suriye’deki IŞİD, El Nusra gibi örgütleri desteklediğini öne sürdü.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0