Aşure Gününde Irak’ta bir facia 31 ölü 100’den fazla yaralı

Aşure Gününde Irak’ta bir facia 31 ölü 100’den fazla yaralı

Irak'nın Kerbela kentinde bir Şii camisinde tehlikeli olaylar oldu . Irak Sağlık Bakanlığı, Aşure Gününde yapıldığı camide, ilk belirlemelere göre 31

Türkiye için bir uyarı, teröre desteklemekle suçlanmış
Mardin ’den : Özel harekat şube müdürü şehit oldu
Suudi Arabistan Kralı Selman : Sadece bizi vurmadılar

Irak’nın Kerbela kentinde bir Şii camisinde tehlikeli olaylar oldu . Irak Sağlık Bakanlığı, Aşure Gününde yapıldığı camide, ilk belirlemelere göre 31 kişinin hayatını kaybettiğini, 100’den fazla kişinin de yaralandığını açıklandı.

Aşure Gününde Şii camide izdiham meydana geldi

Aşure Gününde Irak’nın Kerbela kentinde Şii camide izdiham meydana geldi. İzdihamın, toplanan kalabalığın merasim sırasında yürüdüğü yaya yolunun çökmesinden sonra yaşandığı bilindi .

Mahkemeden ‘Selahattin Demirtaş’ son kararı

Irak Sağlık Bakanlığı Aşure Gününde 31 kişinin öldüğünü açıkladı

Irak Sağlık Bakanlığı, Aşure Gününün yapıldığı camide, ilk belirlemelere göre 31 kişinin hayatını kaybettiğini, 100’den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

İRAN’DA da Aşure Günü için tören üzenledi

İran ve Irak’ta gün boyunca etkinlikler düzenlendi. İran’ın başkent Tahran’ daki, Tahran Büyük Çarşı’da düzenlenen törene siyah kıyafetler giymiş onlarca kişi katıldı. Kerbela’ da Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin şehit edilişini anmak için düzenlenen etkinlik kapsamında meydana kurulan çadır yakıldı. Ardından, ağıtlar ve ilahiler okundu.

Muharrem ayının başından itibaren İmam Humeyni Hüseyniyesi’nde düzenlenen yas merasimlerine İran lideri Ali Hamaney ile Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de katıldı.

KERBELA OLAYI NEDİR?

Tarihe Kerbela Vakası şeklinde geçen olay, Emevi Devleti’nin ilk halifesi Muaviye bin Ebu Süfyan’ın ölümünden sonra yerine geçen oğlu Yezid’in, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin’den kendisine biat etmesini istemesiyle başladı.

İslam’da saltanatın olmadığı gerekçesiyle buna karşı çıkan Hazreti Hüseyin ve beraberindekiler, 10 Ekim 680’de bugünkü Irak sınırları içinde bulunan Kerbela şehrinde Yezid’in ordusu tarafından şehit edildi.

İslam tarihinin önemli ve acı olaylarından biri olan Kerbela olayı, hicri takvime göre her sene Muharrem ayının 10’una rastlayan Aşure Günü, tüm Müslümanlar tarafından anılıyor.

kaynak : sabah

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0