Azeri enerji şirketi SOCAR, EWE Türkiye’yi satın aldı

Azeri enerji şirketi SOCAR, EWE Türkiye’yi satın aldı

Azeri devlet enerji şirketi SOCAR, ülkedeki doğal gaz dağıtım işinde ilk kez yer alarak, Almanya’nın EWE’sinin Türkiye'deki enerji işini almaya karar

İstanbul’da halk otobüsü kaza yaptı
70 Milyonluk Büyük İkramiyenin Sahibi Parasını Hala Almadı!
Türkiye Bir Devlet Uzay Ajansı Geliştiriyor

Azeri devlet enerji şirketi SOCAR, ülkedeki doğal gaz dağıtım işinde ilk kez yer alarak, Almanya’nın EWE’sinin Türkiye’deki enerji işini almaya karar verdi.

“Azerbaycan’ın küresel ticari markası SOCAR, 2013 yılından beri Türkiye pazarına toplam 1,2 milyar metreküp doğal gaz satıyor. Azerbaycan’dan gelen doğal gazın TANAP [Trans Anatolian Doğal Gaz Boru Hattı] projesi ile taşınmasına katılıyoruz. geçen yıl başladı. EWE Türkiye’yi satın alarak, Türkiye’de doğal gazın tüm üretim-taşıma-dağıtım döngüsünü yerine getirmek için stratejik ve ticari açıdan çok önemli bir adım attık ”dedi. SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev 30 Ocak’ta yaptığı açıklamada.

“Bu adımın yarattığı sinerji, Türkiye ve Azerbaycan ekonomilerine değer katacaktır. Önümüzdeki dönemde piyasadaki diğer fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz ”dedi.

Toplam tutarı henüz ilan edilmemiş olan alım, Rekabet Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Piyasası ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’ndan onaylandıktan sonra kesinleşecektir.

Türk gaz dağıtıcısı Palmet, EWE Türkiye’yi satın almak için görüşmelerde bulundu. Palmet, 17 Ocak’ta Reuters’e verdiği demeçte Palmet’in 150 milyon avro (170 milyon dolar) ödemeye hazır olduğunu söyledi.

Müşteriler açısından Türkiye’nin dördüncü en büyük doğal gaz tedarikçisi olan EWE, Bursa ve Kayseri’nin sanayi kentlerindeki gaz dağıtım şebekeleri Bursagaz ve Kayserigaz’ı içermektedir. Ayrıca, EWE’nin yıllık raporuna göre enerji ticareti ve hizmetinde yer alan EWE Enerji ve Enervis şirketlerini de içermektedir.

EWE Türkiye’nin 2017’de yıllık konsolide cirosu 2,4 milyar Türk Lirası olarak gerçekleşti. Ortalama lira / dolar oranı 2017 yılında 3.65 olmuştur.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0