BAE, Yemen’de El Kaide’yi kırdI

BAE, Yemen’de El Kaide’yi kırdI

Dubai: BAE Silahlı Kuvvetleri, Nisan 2015'ten bu yana BAE'nin, Arap Yarımadası'nda (AQAP) El Kaide ile barış yapmak, Yemen'i yeniden inşa etmek ve ist

Etihad nakit sıkıntısı çeken Jet Airways’in hissesini artıracak
Bütün Bir Türk Köyü Sigara İçmeyi Bıraktı
Aşık Veysel

Dubai: BAE Silahlı Kuvvetleri, Nisan 2015’ten bu yana BAE’nin, Arap Yarımadası’nda (AQAP) El Kaide ile barış yapmak, Yemen’i yeniden inşa etmek ve istikrara kavuşturmak için yaklaşık 60 bin Yemenli kuvvete eğitildiğini ve donattığını söyledi.

BAE Silahlı Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Musallam Al Rashedi, BAE Dışişleri Bakanı Dr Anwar Gargash ile birlikte Dubai’de düzenlediği basın toplantısında,“Yemen’de hava saldırıları ve hava saldırıları ile AQAP’a karşı zafer elde etme yolunu öldüremezsiniz. Nihayetinde, halkın desteği için bir yarışmadır.

. Yemenli güçleri eğitiyor ve onlara aşırılıkçılarla savaşmalarını sağlayacak ekipman ve zeka girdileri sağlıyoruz ”dedi.

Tuğgeneral Al Rashedi, UAE güçleri hakkında militanlarla gizli anlaşmalar yaparak, “yanlış suçlama” olduğunu söyleyerek topraklarını terk etmelerini sağlayacak bir raporu reddetti.

“Müzakere etmeye istekli değiller, müzakere etmek istemedikleri için onlarla pazarlık yapmanın bir anlamı yok.” Dedi. 2015’ten bu yana, 13 “en çok aranan lider” de dahil olmak üzere yaklaşık 1.000 “çekirdek” AQAP savaşçı öldürüldü. 1.500 ele geçirilmiş.

Gargash gazetecilere verdiği demeçte, bütün tarafların Yemen’in savaşında yaptıkları işte yer almaları gerektiğini kabul ettiler.

“Bu savaşta sivillerin öldüğünü ve bombalandığını gördük. Savaş maalesef temiz bir operasyon olamayacak bir şey değil.

Gargash, bütün tarafların yaptıkları işte kendi rollerini kabul etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

“Al Houthis, önceki tüm girişimleri baltalayan kişidir. Cenevre’deki bu politik süreç onları test edecek. Ben Al Huthis’in Yemen’deki politik sürece büyük bir engel olmaya devam edeceğini düşünüyorum. ”

Tuğgeneral Al Rashedi, Yemen’deki AQAP’ın terörizmi uluslararası alanda ihraç edebilme kabiliyeti neredeyse yok denecek kadar zarar gördüğünü de belirtti.

2015 yılında, Koalisyonun ülkede terörle mücadele ve karşı isyan operasyonlarına başladığı zaman, AQAP yoğun nüfuslu liman kentleri de dahil olmak üzere stratejik topraklara hükmetti.

Operasyonlarını finanse etmek ve yeni savaşçıları toplamak için bu şehirlerden topladığı vergileri kullandı. Yemen kuvvetlerini yerde operasyon yürütmek için eğitmenin önemli olduğunu söyledi.

“Bir zamanlar iktidarda ve komplodayken, El Kaide şimdi koşuyor ve saklanıyor. Onları güvenli limanları, finans kaynakları ve işe alım havuzlarından mahrum bıraktık.

Teröristler, vahşi, bölgesel ve politik olarak geri itildi. Terörle mücadele, askeri zafer için olduğu kadar kalpler ve zihinler için de bir savaştır; Bu kampanyanın Yemenis tarafından yönetilmesi ve kazanılması esastır.

Şikayet edemeyiz; Yemen’de hiçbir terörist kalmayıncaya kadar desteğimizi sona erdirmeyeceğiz ”dedi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0