Amerika ve İsrail, Türk Ordusundan Ne İstiyor; Türkiye Fiilen NATO Ülkesi Sayılamaz

Amerika ve İsrail, Türk Ordusundan Ne İstiyor; Türkiye Fiilen NATO Ülkesi Sayılamaz

Ama türkıye nunu kabul etmez .İsrail ve Amerika eskiden türk ordusunu yok etmek için çalışıyor. Bu yüzden problemleri yaratır. İsrail'in Türkiye'ye

Dünyan İnsan Hakları Günü
Suudi taç prensi Pakistan’ı ziyaret edecek, 15 milyon dolarlık mürekkep anlaşması yapacak
Türkiye Hainlere Ders Verdi

Ama türkıye nunu kabul etmez .İsrail ve Amerika eskiden türk ordusunu yok etmek için çalışıyor.

Bu yüzden problemleri yaratır.

İsrail’in Türkiye’ye F-35 sevkiyatını engellemeye dönük tutumuyla ilgili Doç. Dr. O. Can Ünver “İsrail, Batı’nın tek sözcüsü olma peşinde” yorumunu yaptı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise “Amerika ve İsrail, Türk ordusunu yok etmeye dönük tatbikat yapıyor, Türkiye artık fiilen NATO ülkesi değil” dedi.

Amerika ve İsrail bütün dünyada şeytan oyunları yapıyor.

ABD’nin neden İsrail’le ‘Özel Bir İlişkisi’ var?

ABD Başkanı Obama ile İsrail Başbakanı Netanyahu arasındaki gerilime ve Netanyahu’nun Amerikan seçimlerinde Cumhuriyetçi Başkan adayı Romney’e destek vermesine rağmen, son Gazze saldırısında ABD hükümeti kayıtsız şartsız İsrail’in yanında yer aldı.

Ayrıca Filistin Yönetimi’nin başvurusu üzerine Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Filistin’in statüsünü üye olmayan gözlemci devlet statüsüne yükseltilmesine ilişkin oylamada  dünya kamuoyunun genelini karşısına almak pahasına hayır oyu kullandı.

Amerika İsrail’e kayıtsız destekleniyor .

Enterasandır ki, Obama’nın İsrail’e olan bu kayıtsız desteğine rağmen, Obama’nın Savunma Bakanı olarak atamak istediği eski Senatör Chuck Hagel İsrail’e yönelik nispeten eleştirel tavrı yüzünden hem İsrail içinde hem de Amerika’daki pro-İsrail çevrelerin hedefi haline geldi ve bu tepki yüzünden büyük ihtimalle atanması gerçekleşmeyecek. Hatta Dışişleri Bakanlığı için aday gösterilen Senatör John Kerry bile, büyük ölçüde pro-İsrail tavırlarına rağmen, İsrail’e yönelik bir kaç ufak eleştirel sözü yüzünden bir kısım pro-İsrail çevrelerinin hoşnutsuzluğuna neden oldu.

Kopmaz ve bozulamaz özel ilişki:

ABD’nin, bazen kendisinin bölgesel çıkarlarına ters düşme pahasına İsrail’e uzattığı desteğe rağmen, İsrail’in ve pro-İsrail çevrelerin Amerikan yönetimi üzerindeki bu derece talepkar tavrının sebebinin ne olduğu ister istemez tartışma konusu olmaktadır. Bunun en başta gelen sebebini ABD’nin İsrail’le geliştirmiş olduğu “kopmaz ve bozulamaz özel ilişki”de aramak gerekmektedir.

NATO ve F-35 savaş uçaklarının sevkiyatı :

Türkiye, ABD ve İsrail arasında NATO ve F-35 savaş uçaklarının sevkiyatı üzerinden süregelen gerilimin tırmanışı sürüyor. İsrail silahlı kuvvetleri, Amerika’da yayınlanan Breaking Defense dergisine yaptıkları açıklamada, ABD’nin Türkiye’ye F-35 teslimatını durdurmasını talep etti ve Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması gerektiğini söyledi.

İsrail istihbaratının Türkiye’yi “tam bir Batı karşıtı” diye nitelendirdiğinin hatırlatıldığı haberde “Güçlü bir savaş makinesi olan Türkiye’nin Batı karşıtı bir güç haline geldiği” konusunda uyarılarda bulunuldu. Haberde ayrıca “Türkiye, yalnızca kağıt üzerinde NATO üyesi.

Türkiye’ye F-35 sevkiyatı yapılmamalı neden?

COMMENTS

WORDPRESS: 0