Yemen’de El Kaide ile karşı karşıya kalan terörle mücadele etmeye kararlıyız: Anwar Gargash

Yemen’de El Kaide ile karşı karşıya kalan terörle mücadele etmeye kararlıyız: Anwar Gargash

DUBAI, 13 Ağustos, 2018 (WAM) - Dışişleri Bakanı Sayın Dr. Anwar bin Mohammed Gargash, Suudi Arabistan'ın liderliğinde Arap Koalisyonu'nun bir parçası

Her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanan aziz vatanımızın kıymetini Değerlidir
‘Erdoğan’ın iş adamları’nı yazdı, Birlik Vakfı’na dikkat çekti
Zaten Eğer Bi Sıkıntı Yoksa Sıkıntı Var Demektir

DUBAI, 13 Ağustos, 2018 (WAM) – Dışişleri Bakanı Sayın Dr. Anwar bin Mohammed Gargash, Suudi Arabistan’ın liderliğinde Arap Koalisyonu’nun bir parçası olarak BAE’nin terörizmle mücadele etme ve Yemen’de El Kaide’yi yok etmek.

Ayrıca Yemen’deki operasyonlarının Houthis milisleri ile yüzleşmek ve El Kaide ile yüzleşmek, Yemen’in siyasi bir çözüm gerektirdiğini ve BAE’nin bu gerekliliği her zaman vurguladığını belirtti.

Ayrıca Houthi milislerinin bu hedefe ulaşmanın önündeki başlıca engel olduğunu da vurguladı.

“İran’ın çıkarına, Yemen’i kontrol eden Houthi milisleri aracılığıyla stratejik bir dönüşümün gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz.” Diyen Gargash, milislerin İran’ın kontrolünden bağımsız olmadığını belirtti.

Bu bildiriyi, bugün Dubai’de düzenlenen basın toplantısında, UAE Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Musallam Al Rashidi’nin katılımıyla yaptı.

Gargash, BAE’nin Somali, Afganistan ve Yemen’deki çabalarından da görüldüğü gibi, dış politikasının önemli bir parçası olan dünyadaki terörizm ve aşırılıklarla mücadeleye olan bağlılığını vurguladı.

Başbakan, “El Kaide, Yemen’deki kötüleşen siyasi koşullardan yararlandığı ve ülkedeki kontrolünü genişlettiği için Umut İyileştirme Operasyonunun başlamasından önce gelişti.” Dedi.

“Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu, son üç yıl içinde, Yemen’de, Paralima milisleri ve El Kaide ile yüzleşmeyi içeren Yemen’de paralel operasyonlar yürütmeyi başardı. Yemen’de El Kaide’yi zayıflatmayı başardık” dedi. Dedim.

Rehn, “Cenevre’de Eylül ayında planlanan ve Yemen krizine siyasi bir çözüm getirecek siyasi müzakerelerin başlaması olacak.”

Gargash, askeri operasyonun siyasi bir çözüm bulmak için gerekli olduğunu teyit etti.

“Biz hala herhangi bir politik çözüme engelin Houthis olduğunu düşünüyoruz, çünkü önceki girişimleri hafife alan ve sivil bölgeleri terk etmeyi ve Hodeidah’dan çekmeyi reddedenler.

Bu görüşmeler onları test edecek ve eğer kendilerinden beklenenin tam tersini kanıtlayamazlarsa, Yemen’de politik bir çözüme ulaşmanın önündeki en büyük engel olmaya devam edeceklerdir.

Hodeidah meselesini çok sabır ve rasyonalite ile ele aldık ve liman ve şehirden çekilmek için Houthileri baskılamaya devam etmeliyiz ”diye vurguladı.

“Yemen’deki insani şartlardan endişe duyuyoruz ve Arap Koalisyonu Yemen halkına insani yardım sağlamak için elinden geleni yapıyor ve Birleşmiş Milletler, BM, kolerayla mücadele gibi insani yardım programlarını uygulamak için ajanslarla işbirliği yapıyor” kayıt edilmiş.

Gargash, uluslararası toplumun Huthi’nin Yemen’deki uygulamalarını kınamak zorunda kaldığını, örneğin yerleşim bölgelerindeki kara mayınlarını dikmek ve çocukları savaşta savaşmak için eğitmek ve zorlamak gibi bir gerekçe olduğunu açıkladı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0