BM özel elçisi, Suriye’nin geri kabulü konusundaki görüşmeler için Arap Birliği şefiyle görüştü

BM'nin yeni Suriye özel elçisi Pazar günü üyelerini savaşın yıktığı ülkeyi yeniden okumaya alıp almama konusunda bölünmüş görünen Arap Birliği başkanı

Trump’tan Türkiye’yle Yaptırımlar Konusunda Anlaşma Yok
ABD, bölgeyi istikrarsızlaştırmak için Hizbullah gündemiyle ilgili endişelerini yineledi
Mesut Özil

BM’nin yeni Suriye özel elçisi Pazar günü üyelerini savaşın yıktığı ülkeyi yeniden okumaya alıp almama konusunda bölünmüş görünen Arap Birliği başkanı ile görüşmelerde bulundu.

Yıllık zirvesini Mart ayında gerçekleştirecek olan Birlik, Suriye’nin Kasım 2011’deki üyeliğini ülkenin iç savaşına katlanılan ölüm cezası olarak askıya aldı.

Örgüt, bu ay neredeyse sekiz yıllık ihtilafı çözmeyi amaçlayan dördüncü BM müzakerecisi haline gelen Norveçli diplomat Geir Pedersen’in Pazar günü Kahire’de Arap Birliği başkanı Ahmed Aboul Gheit ile bir araya geldiğini söyledi.

Birliğin açıklamasında, Arap devletleri arasında örgütün Suriye’nin 2011’den bu yana aldığı kararlarla ilgili son görüşmelerinden bahsetti.

Ebul Gheit, Suriye krizine “barışçıl bir çözüme ulaşmanın” önemine de dikkat çekti. Pedersen’nin Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile de görüşmesi planlanmıştı.

 

Lübnan ve Tunus dahil olmak üzere birçok Arap ülkesi yakın zamanda Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesi çağrısında bulundu.

Aralık ayında, Sudan’ın Başkanı Ömer El Beşir, 2011’den bu yana herhangi bir Arap liderin Suriye başkentine yaptığı ilk ziyareti yaptı ve BAE, Şam’daki elçiliğini yeniden açtı.

Ürdün devlet haber ajansı Petra Pazar günü yaptığı açıklamada, bir başka diplomatik çözülme belirtisinde Ürdün’ün Parlamentosu başkanı, Suriye’deki mevkidaşını Mart’ta Amman’daki Arap Parlamento Birliği’nin toplantılarına davet etti. Ancak, Birliğin bütün üyeleri Şam’la daha yakın bağları desteklemiyor.

Suriye’nin iç savaşındaki muhalefeti destekleyen Katar, bu ay Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın altındaki Şam’ın Arap Birliği’ne girmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Pedersen, selefi Staffan de Mistura’nın istifasını takiben bu ay görevlerini üstlendikten sonra Şam’ı ziyaret ettiğinde savaşa BM komisyoncu bir siyasi çözüme olan ihtiyacı vurguladı

COMMENTS

WORDPRESS: 0