Yeni ‘Uzun Yaşayan Tunus’ siyasi partisi, öncül Chahed liderliğinde doğdu

Pazar günkü laik hükümet liderleri, başbakan tarafından yönetilecek ve önümüzdeki seçimlerde ılımlı İslamcılarla yarışacak Long Live Tunisia adında ye

Ersun Yanal’ın Fenerbahçe’ye Geri Dönmek Olur Mu?
Çankırı’da 4.7 ve 4,8 büyüklüğünde iki deprem .
İngiltere büyükelçisi Demirören Medya CEO’su ile bağları ele aldı

Pazar günkü laik hükümet liderleri, başbakan tarafından yönetilecek ve önümüzdeki seçimlerde ılımlı İslamcılarla yarışacak Long Live Tunisia adında yeni bir siyasi parti kurulduğunu duyurdu.

Reuters, Başbakan Youssef Chahed’in bulunmamasına rağmen, partinin Arapça ismi Tahya Tounes’un doğumunu kutlamak için kıyı kenti Monastir’de binlerce destekçinin toplandığını söyledi.

Kuzey Afrika ülkesi, Arap Baharı’nın tek demokratik başarısı olarak selamlandı çünkü 2011’de Suriye ve Libya’da görülen şiddetli kargaşayı tetiklemeden protestoları otokrat Zine El Abidine Ben Ali’yi devirdi.

Yine de, o zamandan bu yana dokuz kabin, yüksek enflasyon ve işsizlik dahil olmak üzere Tunus’un ekonomik sorunlarını çözemedi. Ülkeyi ayakta tutan Uluslararası Para Fonu da dahil olmak üzere borç verenler arasında sabırsızlık artıyor.

Al-Monitor’un web sitesinde, sıradan Tunusluların ve uzmanların çoğuna göre, ana suçlular, ülkenin yozlaşmış ve tartışmalı politikacıları ve oligarşik bir iş seçkinleri – ülkenin servetini tekelleştirdiği iddia edilen yaklaşık 22 ailenin, ayrıcalıklarından vazgeçmekle yükümlü oldukları.

Al-Monitor’a göre, Tunus’un devrim öncesi derin devletin kalıntıları, bürokratların ve güvenlik hizmetleri mensuplarının bulanık bir takımyıldızının diğerleri arasında kararlılıkla reform çabalarında torpido teşebbüsleri olduğu söyleniyor.

Son iki yılda bir IMF anlaşması yapılması Chahed’in uygulanması, bir dizi sert tasarruf tedbiri ve yakıt sübvansiyonlarının kesilmesi, kamu sektörü ücret faturalarının azaltılması ve vergilerin arttırılması gibi yapısal reformlar gerektiriyor.

Reformlara, 670.000 üyesi olan Tunus nüfusunun neredeyse yüzde 5’ini oluşturan ve reformlardan çok etkilenen güçlü işçi sendikası UGTT karşı çıktı.

Bu ayın başlarında, UGTT hükümetin kamu kesimi işçilerinin maaşlarını artırmadaki başarısızlığını protesto etmek için bir günlük grev yaptı.

Bu arada, yeni hareket, iktidar koalisyonu partisi Nidaa Tounes (Tunus’un Çağrısı) içinde aylarca süren tartışmalar sonucunda oluştu ve onlarca liderin istifa etmesiyle sonuçlandı.

Ayrıca ılımlı İslamcı parti Ennahda’yı (Rönesans) da içeren kırılgan koalisyon, yabancı borç verenlerin talep ettiği ekonomik reformları geçmek için mücadele ediyor.

Yeni partinin üyesi ve milletvekili Zohra Idriss, Reast’a Monastir’den telefonla yaptığı açıklamada, “Hedefimiz ekonomik reformlara öncülük edecek ve sinirli Tunuslular için umut getirecek güçlü bir partiye sahip olmak olacak” dedi.

“Biz millete liderlik etmek ve İslamcılarla rekabet etmek istiyoruz … Chahed lider olacak.”

Seçimler, bu yılın sonuna kadar yapılacak ve anketlere göre, Tunus’un en büyük partisi olan Ennahda ile kazanacak.

Muhalefet, Başbakan’ın 2016’dan beri görevdeki 43 yaşındaki bir teknokrat olan Tunus’un siyasi geleceğine odaklanma sorunlarını ihmal ettiğini söyledi.

Hrakat Achaab (Halk Partisi) başkanı Zouhair Magzaoui, “Aylardır Chahed bu partiyi kurmaya ve ulusal ülke ekonomisini korumamaya odaklandı” dedi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0