Google’ın öyküsü

Google’ın öyküsü

Google dünyanın en büyük arama motorlarından biridir. Çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok ulu

Join online casinos to Receive Free Online Games
Whatsapp çöktü mü? Whatsapp, Instagram ve Facebook’a neden girilmiyor?.
700 Esir Her Gün 10 Esiri Kılıcın Ucuna Sunuluyor

Google dünyanın en büyük arama motorlarından biridir. Çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. Peki, hiç aklınıza geldi mi? Google’ı kim buldu? Her şey nasıl başladı?

Google’ın kuruluş süreci 1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde iki doktora öğrencisi Larry Page ve Sergey Brin’ın araştırma projesiyle başlar. İlk başlarda her konuda zıt görüşleri savunurlar, çok iyi anlaşmazlar ancak her ikisinin de ortak bir sorusu vardır: İnternet üzerindeki tonlarca veriyi sınıflandırmak ve kolayca bulmak mümkün mü? İkili “BackRub” adındaki arama motorunu geliştirir ve para kazanmak ister. Pek çok firmayla görüşür. Hatta Yahoo’nun kurucularından David Filo ile bile görüşürler ancak Filo projelerini geliştirmelerini ve belirli bir noktaya geldikten sonra müşteri aramalarını tavsiye eder. İki zeki üniversite öğrencisi bıkmadan hem okullarına hem de yollarına devam eder.
Bir yıl sonra sistem fazlaca ün kazanmaya başlar. Tam bu sırada da şansları döner. Sun adlı bir şirkete bir sunum yaparlar ve anlaşma imzalarlar. Eylül 1998’de üç kişilik kadroyla bir arkadaşlarının garajında çalışmalarına devam ederler. Aralık 98’de PC Magazine dergisi en iyi 100 internet sitesi ve arama motoru arasında Google’ı da gösterir. Böylece Google’ı herkes tanır. 1999’da şirkette artık sekiz kişi çalışır ve günde 500.000 aramaya ulaşır.

Google şu anda günde 200 milyon soruya cevap verebiliyor. Şirkette 10 binden fazla kişi çalışıyor ve bugünkü derğeri 157 milyon dolar. Dolayısıyla bu hikaye hayallerimizden vazgeçmemek adına bizlere güzel bir örnek olabilir.