Kaşıkçı Yaşıyor Ölmdi Sokakların Başında ismi Koyulmuştur

Kaşıkçı Yaşıyor Ölmdi Sokakların Başında ismi Koyulmuştur

Suudi Arabistan'a muhalif yazılarıyla bilinen Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsol

Bashir meydan okuduğu için Sudan protestoları yükseliyor
ABD Kuruluşlarına Reklam Verme
İsrail parlamentosu resmen hükümeti feshetmek için oy kullandı

Suudi Arabistan’a muhalif yazılarıyla bilinen Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra haber alınamadı.

Türk yetkililerin inceleme başlatarak olayın üzerine gitmesiyle, Kaşıkçı’yı öldürmek üzere Suudi Arabistan’dan konsolosluğa özel bir infaz timi geldiği, cesedin yok edilmesi için ormanlık alanda keşif yapıldığı ve binadaki delillerin karartılmaya çalışıldığı detayları ortaya çıktı.

Dünya gündeminin ön sıralarına yerleşen bu gelişmeler üzerine, Suudi Arabistan yönetimi 18 gün sonra gazetecinin konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etmek zorunda kaldı. Suudi tarafının olayın planlı bir cinayet olmadığı iddiası ise uluslararası kamuoyunda kabul görmedi. Çok sayıda ülkeden tepkiler devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘planlı cinayet’in talimatı veren kişiye kadar tüm ayrıntılarının açıklığa kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Trump ise bir taraftan Suudi Arabistan’a yaptırım uygulanabileceğini dile getirirken diğer taraftan ikili ilişkilerini bozmak istemediği sinyali verdi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak gerekli iş birliğini yapma sözü verdi. Riyad’daki başsavcılık ise cinayetin planlı olduğunu açıkladı.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğüne dair ses kayıtları iddiası ilk defa en yüksek perdeden dile getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kayıtları başta Suudi Arabistan olmak üzere ABD, İngiltere ve Fransa gibi çok sayıda ülke ile paylaştıklarını söyledi. Ancak Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’dan yalanlama geldi. Drian, Kaşıkçı cinayetine ilişkin kendilerinde bir ses kaydı olmadığını açıkladı.

Euronews’te yer alan habere göre, bir televizyon kanalına konuşan Fransız Bakan Le Drian’a Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ses kayıtlarının Fransa, Almanya ve İngiltere’ye verildiği sözleri hatırlatılınca bu bilgiyi verdiği ifade ediliyor.

Bakan Le Drian, kayıtların Fransa’ya verildiğine dair bir bilgisi olmadığını söyleyerek, “Eğer Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bize vereceği bilgiler varsa bunları vermeli” dedi.

Sunucunun “Bunun anlamı Erdoğan yalan mı söylüyor?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Bakan Le Drian, “Bunun anlamı Erdoğan’ın bu şartlar altında oynayacak politik bir oyunu var” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Suudi başkonsolosluk binasında öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetine ilişkin ses kayıtlarının Almanya, Fransa, İngiltere, ABD ve Suudi Arabistan’a dinletildiğini açıklamıştı.

Cinayetin ses kayıtlarını dinlediğini iddia eden bir Türk kaynak ise, Kaşıkçı’nın ‘son sözlerini’ Katar merkezli El Cezire televizyonuna anlattı. Karar’da yer alan habere göre ilgili kaynak, ses kaydında Kaşıkçı’nın Suudi infaz ekibiyle boğuşmasının net şekilde duyulduğunu ve son olarak “Boğuluyorum. Poşeti kafamdan çıkarın, klostrofobiğim ben” diye çığlık attığını öne sürüyor.

Televizyona konuşan Daily Sabah gazetesinden olduğunu söyleyen bir gazeteci, tüm ses kayıtlarını dinlediğini iddia ediyor. Gazeteci, infazın ve yaşananların tüm ayrıntılarıyla kayıtlarda yer aldığını belirterek tüm bu sürecin yedi dakika sürdüğünü iddia ediyor.