Türkiye’de hapisteki açlık grevindeki Kürt milletvekili serbest bırakıldı

Cuma günü bir Türk mahkemesi, geçen yıl Ankara’nın Suriye’deki askeri operasyonunu eleştirdiği için hapse atılan ve yaklaşık üç aydır açlık grevi yapa

Dünya Çocuk Günüde Öksüz Çocuklar Unutmayın
Bashir meydan okuduğu için Sudan protestoları yükseliyor
BM özel elçisi, Suriye’nin geri kabulü konusundaki görüşmeler için Arap Birliği şefiyle görüştü

Cuma günü bir Türk mahkemesi, geçen yıl Ankara’nın Suriye’deki askeri operasyonunu eleştirdiği için hapse atılan ve yaklaşık üç aydır açlık grevi yapan bir Kürt milletvekilini serbest bıraktı.

Leyla Güven hala yargılanıyor ve Türkiye’nin Türkiye’nin kuzeybatı Suriye’nin Afrin bölgesine girmesine karşı çıkan muhalifleri için terör liderliği ve propagandası suçlamasıyla 31 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor.

Büyük oranda Kürt olan Diyarbakır kentindeki hakim, bir yıldan beri gözaltında olduğu için Güven’i serbest bıraktı. Sağlık görevlileri, kendisine yakın olan Kürt militan lider Abdullah Öcalan’ın hapishaneye tecrit edilmesini protesto etmek için 79 günlük açlık grevinde kötüye gitti.

Güven’in kızı Sabiha Temizkan, Reuters’e verdiği demeçte, annesinin serbest bırakılmasına rağmen açlık grevine devam edeceğini söyledi.

Temizkan, “Talebinin yerine getirileceğini ve açlık grevinin kendisine zarar vermeden biteceğini umuyorum” dedi.

Cerrahi maske takan Güven, serbest bırakıldıktan sonra ambulansın içinden zafer işareti yaptı.

Şeker, tuz ve vitaminlerle su tüketiyor. Kürt yanlısı Halklar Demokrat Partisi (HDP), 250 mahkumun ve politikacının açlık grevine katıldığını söyledi.

Güven, sosyal medya paylaşımlarında tutuklanan yaklaşık 600 kişiden biriydi ve Türkiye’nin geçen yılki operasyonunu Ankara’yı terörist bir grup olarak gören ABD’nin desteklediği Kürt YPG’yi ittiği Afrin’e karşı eleştirdiğini protesto etti.

Geçtiğimiz Haziran ayında, Guven gözaltında tutulurken HDP üyesi olarak parlamentoya seçildi. Gözaltına alınan on eski HDP milletvekili hala cezaevinde.

Güven ayrıca Diyarbakır merkezli bir sivil toplum örgütü grubu olan Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) eş lideridir.

Suçlu militan Öcalan, 1984’ten bu yana güneydoğu Türkiye’de bir isyanla mücadele eden ve Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terörist bir grup olarak atanan Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) başkanı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0