Fransa, İran’a füze müzakerelerinin başarısız olması durumunda yeni yaptırımlar yapılmasını söyledi

Fransa dışişleri bakanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Fransa balistik füze programı konusunda görüşmelerde ilerleme kaydedilmediği takdirde İran'a baş

Ankara ‘da hastanede 19 personel gazdan etkilendi
Eğer Yusuf Namoğlu İstifa Ederse Belki Sevdikleri Onu Unutmayacak
Dünyanın en maliyetli mega projelerinden biri olan 3. Havalimanı bugün açılıyor

Fransa dışişleri bakanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Fransa balistik füze programı konusunda görüşmelerde ilerleme kaydedilmediği takdirde İran’a başka yaptırımlar vermeye hazır olduğunu belirtti.

Bu hafta İran’la dolar dışı ticareti kolaylaştırmak ve ABD yaptırımlarını aşmak için Avrupa destekli bir sistemin desteğini yineleyen Jean-Yves Le Drian, Fransa’nın Tahran dizginini füze faaliyetlerinde görmek istediğini söyledi.

Le Drian gazetecilere verdiği demeçte, “Görüşmeler sonuç vermezse, yaptırımları sıkı bir şekilde uygulamak için hazırız ve bunu biliyorlar.” Dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bahram Qasemi, cevaben, “Avrupa ülkelerinin yeni yaptırımlarının, bu ülkelerle etkileşimlerinin İran tarafından yeniden değerlendirilmesine yol açacağını yinelediğini” belirtti.

Qasemi, “İran’ın füze kabiliyeti pazarlık konusu değildir ve bu, İran ile Fransa arasında devam eden siyasi diyalog sırasında Fransız tarafının dikkatine sunuldu” dedi.

Bir ABD Güvenlik Konseyi kararı, İran’ın 2015’in nükleer anlaşmasını, İngiltere’nin, Çin’in, Fransa’nın, Almanya’nın, Rusya’nın ve Tahran’ın uluslararası yaptırımlara son verilmesi karşılığında uranyum zenginleştirme programını yürüttüğü nükleer anlaşmasını yasakladı.

Kararda, İran’ın nükleer silah sağlamak üzere tasarlanan balistik füzeler üzerinde çalışmaktan sekiz yıla kadar uzak durması çağrısında bulunuyor. İran füzelerinin nükleer savaş başlığı taşıyabileceğini reddetti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında ABD Başkanı Donald Trump nükleer anlaşmadan çekildi, göreve başlamadan önce onayladı ve Tahran’a yaptırımları reddetti; bunun balistik füzelere ya da İran’ın Suriye, Yemen, Lübnan ve Irak.

Anlaşmayı imzalayan Avrupalı ​​imzacılar, İran’ın nükleer çalışmalarını kontrol altında tutmanın en iyi yolu olduğunu söyledi.

Ancak ABD’nin dolar işlemleri üzerindeki yaptırımları, yatırımcıları Avrupa’nın desteklediği özel amaçlı bir aracın (SPV) ele alması gereken İran’la iş yapma konusunda temkinli yaptı.

Diplomatlar daha önce Reuters’e, AB ülkeleri tarafından füze meselesi üzerinde değerlendirilen yeni yaptırımların, İran’ın Devrim Muhafızları ve balistik füze programına dahil olan insanlar üzerindeki varlık donmaları ve seyahat yasaklarını içerebileceğini söyledi

COMMENTS

WORDPRESS: 0