BM uzmanları: İran’dan gelen yakıt Yemen isyancılarının savaşını finanse ediyor

Birleşmiş Milletler'li uzmanlar yeni bir raporda, yakıtın İran’dan Hemen Şiili isyancılara hükümete karşı savaşlarını finanse etmek için Yemen’de yasa

Dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali yangınla kül oldu!
Türkiye Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışlalı
Ev İşlerini Paylaşmak İçin Kocamı Almam Gereken İnanılmaz Uzunluklar

Birleşmiş Milletler’li uzmanlar yeni bir raporda, yakıtın İran’dan Hemen Şiili isyancılara hükümete karşı savaşlarını finanse etmek için Yemen’de yasadışı yolla gönderdiklerini ve her iki tarafın da askeri kampanyaları ve rakiplerinin keyfi gözaltına alınması ile uluslararası yasaları ihlal ettiğini belirtti.

Uzmanlar, bölgesel rakipleri Suudi Arabistan ve İran arasında vekalet savaşı olarak gören bir çatışmada “insancıl ve ekonomik felakete” doğru kayan “derin kırılmış” bir ülkenin acımasız bir resmini çizdiler.

Associated Press tarafından Cuma günü görülen Güvenlik Konseyi’nin 85 sayfalık raporunda uzmanlar, hükümetin ve Suudi Arabistan’ın önderlik ettiği koalisyon ortaklarının 2018’de Houthis’e karşı “önemli bir ilerleme” kaydettiğini söylediler. Hükümetin ülke genelindeki otoritesi “gerçekleşmekten çok uzak”.

Aynı zamanda, Birleşmiş Milletler’i Yemen’e karşı yaptırımları izleyen uzmanlar paneli “Houthi liderliği hükümet ve hükümet dışı kuruluşlar üzerindeki tutumunu pekiştirmeye devam etti” dedi.

Raporun sadece iyimser notunda, uzmanlar İsveç’te hükümetle Houthiler arasında görüşmelerde bulunduklarını açıkladılar. Aralık’ta bir ateşkes ve rakip güçlerin Hodeida’nın ana limanından çekilmesiyle ilgili bir anlaşmaya yol açtılar ” Yemen’deki ana çatışmayı bastırabilir. ”

Yemen’deki çatışma 2014’ün başkenti Sanaa’nın Abed Rabbo Mansour Hadi hükümetini deviren İran destekli Houthiler tarafından devralınmasıyla başladı. Hadi’nin uluslararası alanda tanınan hükümetiyle bir Suudi liderliğindeki koalisyon 2015 yılından bu yana Houthis’le mücadele ediyor.

Suudi liderliğindeki hava saldırıları okulları, hastaneleri ve düğün partilerini vurdu ve binlerce Yemenli sivili öldürdü. Houthis, Suudi Arabistan’a uzun menzilli füzeler ateşledi ve Kızıldeniz’deki gemileri hedef aldı.

Arap dünyasının en fakir ülkesinde yaşanan çatışma, binlerce insanın öldüğü ve yıkıcı bir insani krizin yaşanmasıyla sivillere çok büyük zarar verdi. Milyonlarca kişi gıda ve tıbbi bakım sıkıntısı çekiyor ve ülke kıtlığın eşiğine düştü.

Uzmanlar, geçtiğimiz yılki raporunda İran’ın Birleşmiş Milletler silah ambargolarını doğrudan veya dolaylı olarak Houthis’e füze ve dronlar sunarak ihlal ettiğini söyledi.

 

Son raporda, uzmanların Yemen’in içinde ve dışında az sayıda şirketi tanımladığı ve Birleşmiş milletler’in yaptırım kara listesindeki isimsiz bir kişiye “yakıt bağışını gizlemek için” sahte belgeler kullanarak ön şirketler olarak faaliyette bulundukları belirlendi.

Panel, gerekli Birleşmiş Milletler denetlemelerini önlemek için yakıtın sahte belgelere göre İran limanlarından yüklendiğini ve “bu yakıtın satışından elde edilen gelirin Houthi savaş çabalarını finanse etmek için kullanıldığını” söyledi.

İran, Houthilere askeri destek sağladığı iddiasını defalarca reddetti.

2018 yılında, uzmanlar “Houthi kuvvetleri, gemi karşıtı denizcilik füzeleri ve Kızıldeniz’deki ticari gemilere karşı su yoluyla doğaçlama patlayıcı cihazlar gibi gelişmiş silahlar geliştirip kullandıklarında ticari nakliye tehdidi arttı” dedi.

Bir durumda, Houthiler buğdayı taşıyan bir gemiyi hedef aldıklarını belirterek, insani yardımın teslimini tehlikeye sokarak Yemen’e nakliye masraflarını artırdı.

Uzmanlar, Houthis’lerin her biri 2 milyon varil ham petrol taşıyan iki Suudi petrol tankerine saldırdı ve zarar verdi, “Kızıldeniz’de bir çevre felaketi yaratabilirdi” dedi.

Panel, geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana, Houthis’in isyancı kuvvetlerin Suudi Arabistan’da ve kilit koalisyon ortağı Birleşik Arap Emirlikleri’nde derinlemesine salınmasını sağlayacak geniş menzilli uçağı dağıtımını yaptığını belirtti.

“Mevcut kanıtlara dayanarak, panel, Houthi kuvvetlerinin yurtdışından tedarik edilen tam veya kısmen monte edilmiş silah sistemlerini kullanmasının 2015 ve 2016 yıllarının aksine … şu anda giderek daha sonra entegre olan yüksek değerli bileşenlerin ithalatına güvendiklerini gözlemliyor. yerel olarak monte edilmiş silah sistemlerine giriyorlar, ”dedi uzmanlar, isyancılara yabancı uzmanlar tarafından yardım edilip edilmediğini araştırdıklarını söyledi.

Panel, 2018 boyunca, hükümet destekli koalisyon ve Houthiler tarafından uluslararası insani ve insan hakları hukukunun “yaygın ihlalleri” olduğunu söyledi.

Koalisyon, Houthi kuvvetleri tarafından patlayıcı mühimmat kullanımının hava saldırılarına ve ayrım gözetmeden kullanılmasına, hastaneler ve okullar dahil sivilleri ve sivil binaları orantısız bir şekilde etkilemeye devam etti, uzmanlar dedi ve “keyfi tutuklama ve gözaltı, zorla kaybetme, kötü muamele ve tutuklama şekli devam etti Yemen’de yaygınlaşmak. ”

Panel 2018’de sivilleri ve sivil binaları ve altyapıyı etkileyen ve toplam 78 kişinin öldüğü ve 153 kişinin yaralandığı beş hava saldırısını soruşturduğunu söyledi.

komisyon, Yemen’in kuzeyindeki bir düğün partisinin 22 Nisan’da gelin dahil 21 kişiyi öldüren ve yaklaşık 90 kişinin yaralanmasına yol açtığı bombalamaları da dahil olmak üzere üç hava saldırısından sorumlu olduğunu ve muhtemelen dördüncü için sorumlu olduğunu buldu.

Uzmanlar ayrıca, Hodeida limanında 55 kişiyi öldüren hastane ve balık pazarının 2 Ağustos harç bombalamasından sorumlu koalisyonu da buldular.

Panel, “Önleyici tedbirlerin alındığı yerlerde bile, büyük ölçüde yetersiz ve etkisizdi” dedi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0