‘Diğerleri de Türkiye’ye katılmalı ve Çin Uygurlarını savunmalı’

‘Diğerleri de Türkiye’ye katılmalı ve Çin Uygurlarını savunmalı’

Bölgenin güneyindeki vilayet, bölgedeki Müslüman azınlıklar için “mesleki eğitim” merkezlerinin inşasında bir patlama gördü. Ancak, merkezler uluslara

Şiddet Okullarda Kötü Sonuca Ters Dönüyor
Uluslararası Sivil Havacılık Günü
Okul Öncesi Eğitim

Bölgenin güneyindeki vilayet, bölgedeki Müslüman azınlıklar için “mesleki eğitim” merkezlerinin inşasında bir patlama gördü. Ancak, merkezler uluslararası denetim altına alındı; bir milyon etnik Uygur ve diğer Müslüman azınlıklar.

10 Şubat’ta büyük bir insan hakları grubunun başkanı olan Çin’in Uygur’lu Müslümanlara kötü muamele çağrısında bulunma yolunda diğer ülkeler de Türkiye’nin öncülüğünü izlemeli.

 

“Bu büyük bir mesele: [Türkiye] Uygur Müslümanlarına korkunç muamele için doğrudan Çin’i eleştiren ilk Müslüman çoğunluk ülkesi ve bu konuda en güçlü Müslüman çoğunluk ülkelerinden biri” dedi. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Twitter’da dedi.

“Şimdi diğer hükümetlerin Türkiye’ye katılma zamanı geldi” dedi.

Roth, 9 Şubat tarihli bir Dışişleri Bakanlığı açıklamasında yaptığı açıklamada, Çinli yetkilileri Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve iç kamplarını kapatmaya çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, “Artık keyfi tutuklamalara neden olan bir milyondan fazla Uygur Türkünün, işkence ve siyasi beyin yıkamaya maruz kalmasının bir sır değil,” dedi.

“Bu kamplarda gözaltına alınmayan Uygurlar ağır baskı altında.”

Roth, Türkiye’nin Çin’i Uygur Müslümanları’nın kitlesel olarak tutukluluğunu reddetmesine övgüde bulundu.

Roth, “Türkiye, [Uygurlar] ‘ın yoğunlaşma merkezlerinde ve cezaevlerinde işkence ve siyasi beyin yıkamaya maruz kaldığını belirtiyor’ ‘dedi.

 

Roth, “Bir sonraki adım, Çin’in Sincan bölgesindeki Uygurlara ve diğer Müslümanlara yönelik öfkelerini soruşturmaya başlatan BM İnsan Hakları Konseyi olmalı” dedi.

9 Şubat’taki açıklamada, Türkiye uluslararası topluma ve BM genel sekreterine “Sincan’daki bu insan trajedisini sona erdirmek için etkili önlemler almaya” çağrıda bulundu.

Çin’in Sincan bölgesi, yaklaşık 10 milyon Uygur’a ev sahipliği yapıyor. Sincan nüfusunun yaklaşık yüzde 45’ini oluşturan Türk Müslüman grubu, Çin yetkililerini kültürel, dini ve ekonomik ayrımcılıkla suçluyor.

The Wall Street Journal’a göre Çin, son iki yılda bölgedeki kısıtlamalarını artırdı, erkeklerin sakal ve kadınların peçe takmalarını yasakladı ve birçok uzmanın dünyanın en kapsamlı elektronik gözetim programı olarak gördüklerini tanıttı.

ABD yetkililerine ve BM uzmanlarına göre, 1 milyona kadar kişi veya Sincan’daki Müslüman nüfusun yaklaşık yüzde 7’si genişleyen bir “siyasi yeniden eğitim” kampı ağına giriyor

COMMENTS

WORDPRESS: 0