Dolar Düştüğüne Rağmen Elektrik faturasında indirim Olur Mu?

Dolar Düştüğüne Rağmen Elektrik faturasında indirim Olur Mu?

Türk Lirası eylül ayına göre dolar karşısında yüzde 12 daha değerli olmasına rağmen zamlar geri alınmadı. Vatandaş doların yükselişi ile birlikte iğn

Bohemian Rhapsody Filmi Nasıl Gösteriliyor Gerçek Mi?Yalan Mı?
Suudi Arabistan, Şubat ayında Asya’ya yönelik ham petrol fiyatlarını düşürebilir
Mısır’ın Sina Yarımadası’nda militanlar Hristiyan kaçırdı

Türk Lirası eylül ayına göre dolar karşısında yüzde 12 daha değerli olmasına rağmen zamlar geri alınmadı.

Vatandaş doların yükselişi ile birlikte iğneden ipliğe gelen zamlarının doların düşüşü ile en azından bir miktarının geri alınmasını bekliyor.

1 Ağustos 2018 tarihinde dolar/TL 5.01 idi. Ardından dolar/TL ciddi bir yükseliş trendine girerek 6.56’ya kadar çıktı.

Bu yükseliş sırasında birçok ürün yüzde 50’lere varan oranlarda zamlandı. Hükümetin kur fırsatçılarına karşı aldığı sert önlemlerle birlikte bu biraz geri çekilse de hala 1 Ağustos’a göre çok yüksek.

Oysa o tarihten bugüne kadar dolarda oluşan 155 kuruşluk yükseliş. Şu anda tam tersine dönmüş durumda. 6.56 seviyelerinden 88 kuruş düşüş ile 5.68’e inen dolardaki bu düşüş etiketlere yansımadı.

İlerleyen dönemde dolar/TL’nin ateşi düştü. Fakat elektriğe yine zam geldi. Elektrik fiyatları yüzde 9 arttı. Ekim ayında yapılan zamla elektriğin fiyatı yüzde 9 artarken kur 5.95’e inmişti.

Hal böyle olunca vatandaş kur artışı bahanesi ile etiketlere gelen zamlardan büyük oranda düşüş bekliyor.

Ancak bu zamların geri alınması yönünde şu ana kadar TOBB ve Hükümet eliyle yürütülen yüzde 10 kampanyası dışında olumlu bir adım gelmiş değil.

Bunun üzerine sosyal medyada vatandaşlar, #DolarDüştüZamlarıGeriAlın kampanyası başlattı.

Kampanya çok kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşılarak trendlere oturdu.

Ağustos, eylül ve ekim aylarında elektrik ve doğalgaza üst üste zamlar geldi. Türk Lirası eylül ayına göre dolar karşısında yüzde 12 daha değerli olmasına rağmen zamlar geri alınmadı.

Vatandaş doların yükselişi ile normal olarak yorumladığı elektrik ve doğalgaz zamlarının doların düşüşü ile en azından bir miktarının geri alınmasını bekliyor.

ُElektrik faturasında indirim beklentisi

Papaz Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasıyla kurdaki gevşeme dikkat çekerken vatandaşta yapılan bazı zamların geri alınması beklentisi oluştu. Şöyle ki 1 Ağustos 2018 tarihinde elektriğe yüzde 9.57 zam geldiğinde dolar/TL 5.01 idi.

Brunson’ın serbest bırakılmasından sonra dolar/TL
Brunson’ın serbest bırakılmasından sonra dolar/TL
Ardından dolar/TL ciddi bir yükseliş trendine girerek 6.56’ya kadar çıktı. Elektriğe yüzde 14.6 zam geldiği 1 Eylül 2018 tarihinde dolar/TL 6.56 idi.

İlerleyen dönemde dolar/TL’nin ateşi düştü. Fakat elektriğe yine zam geldi. Elektrik fiyatları yüzde 9 arttı. Ekim ayında yapılan zamla elektriğin fiyatı yüzde 9 artarken kur 5.95’e inmişti.

16ekimelektrikgraf
Papaz Andrew Brunson’ın yargılanmasının beklendiği geçen hafta pazartesi günü dolar/TL 6.20 civarında seyrediyordu. Papazın serbest kalacağı beklentisi ve sonradan serbest kalmasıyla dolar/TL 5.80’in de altına geriledi.

Bugün saat 11:13 itibariyle dolar/TL 5.7916/5.7946’dan işlem görüyor. Hal böyle olunca vatandaş zammın gelmesini normal karşıladığı elektrik ve doğalgaz fiyatında indirim bekliyor