Irak parlamentosu petrole bağlı bütçeyi onayladı

Irak parlamentosu petrole bağlı bütçeyi onayladı

Irak parlamentosu, 2019 bütçesini Perşembe günü saatlerce süren bir oylama sonrasında onayladı ve farklı illere ve devlet projelerinin özelleştirilmes

Emre’siz Başakşehir Nasıl Çalışıyor?
Kadın dizisi kategorisinde yer Alan Ufak Tefek Cinayetler
Saygın Bİr Meslek Ve İşveren Olan Gençler İstekleri

Irak parlamentosu, 2019 bütçesini Perşembe günü saatlerce süren bir oylama sonrasında onayladı ve farklı illere ve devlet projelerinin özelleştirilmesine ilişkin haftalarca süren kilitlenme sona erdi.

Bütçe, 2018 milyar dolarlık bir artışa dayanarak, bir önceki yıla göre 3.8 milyon dolar olan, günde 3.88 milyon varil petrolün (bpd), varil başına 56 dolarlık bir fiyatla öngörüldüğünü belirtti.

Irak’ın 2019 dolarlık 2019 milyar dolarlık bütçesinde, yarı özerk Kürt bölgesi için askeri güç olan Peşmerge’ye maaş ödenmesi, milletvekillerinin de Kürdistan’ın başkenti Bağdat’la Erbil’in

3.88 milyon bpd petrol ihracatı, Kürt bölgesinden 250.000’i kapsıyor. Kuzey Kerkük’ten yapılan ihracat Kasım ayında bir yıllık durma sonrasında yeniden başladı.

Irak’ın güneyindeki Basra alanlarındaki petrol ihracatı, OPEC üreticisinin devlet gelirinin yüzde 95’inden fazlasını oluşturuyor.

Kürt milletvekilleri, Bağdat hükümetinin doğrudan emri altında olmasalar bile, güçlerinin maaşlarını ödeme hareketini memnuniyetle karşıladılar.

Kürt milletvekili Aram Balati Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Peşmerge ve bölgenin memurlarının maaşlarını onayladıktan sonra bütçeden memnunuz.”

Geçtiğimiz yıl, bütçe, Ekim 2017’de Bağdat’tan tam bağımsız olarak çıkarılan başarısızlık teklifinin ardından Saddam Hüseyin’in düşmesinden bu yana bölgenin yüzde 17’sinden yarı özerk Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin (KRG) hissesini düşürdü.

Güneyden gelen milletvekilleri, Şii Müslüman eyaletlerinin ağırlıklı olarak bütçe tahsislerine engel oldu.

 

Ülke parlamentosu, boş kalan üç kabine kurulunda planlandığı gibi oy kullanmamasına karşın, genel seçimlerden aylar sonra Irak’ı eksik bir hükümetle bıraktı.

Milletvekili Mohammed Tamim, bütçenin onayının “Irak ekonomisinin istikrara kavuşmasına ve ülkenin yeniden inşasının önünü açmasına yardımcı olacağını” söyledi.

İslam Devleti (İslam Devleti) grubuna karşı yıllarca süren savaşın ardından Irak’ın altyapısı harap oldu ve binlerce insanı özellikle güneydeki Basra kentinde güç ve susuz bırakan yolsuzluk iddia edildi.

Ekim 2018’in başındaki Orta Doğu Göz raporuna göre, eylemciler Basra’da 100.000 kadar kişinin suyla ilgili hastalıklar nedeniyle hastaneye kaldırıldığını, binlerce kişinin ise içilebilir su eksikliği yüzünden sokakta protesto ettiğini söyledi.

 

 

Oylama, kısmen geri kalan kabine atamaları konusunda aynı fikirde olamayacak olan Şiilerin hâkim olduğu iki siyasi grup arasında bir yüzleşme ile ertelenmişti.

On yedi bakanlık görevi, Başbakan Adel Abdel Mehdi’nin 22 bakanlık kabinesinde, meclisin Ekim ayı sonunda 14 adaylığı onaylamasından sonra dolduruldu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0