Dünya Kupası

Dünya Kupası

Dünya kupası ne zaman başladı? Futbol, dünyanın neresinde ve hangi seviyede oynanırsa oynansın kazanmak için oynanıyor. İster mahalle arasında çocukl

Konuşmaktan İnsanları Güldüren Kemal Sunal
Basın Hayatı
Galatasaray şampiyonluk kredisini sahasındaki dört beraberlikle zora soktu.

Dünya kupası ne zaman başladı?

Futbol, dünyanın neresinde ve hangi seviyede oynanırsa oynansın kazanmak için oynanıyor. İster mahalle arasında çocukların oynadığı bir maç olsun, ister Dünya Kupası finali, amaç her zaman belli… Kazanmak.

Dünyanın en büyük futbol koleksiyonunu ayağınıza getiren Goal! Sergisi, tabii ki futbolda kazanmanın meyvesi olan kupaları da es geçmiyor. Pek çok ödül ve madalyanın yanı sıra Goal! Sergisinde futbol tarihinin en nadir ve değerli kupalarından biri olan ve 1930-1974 yılları arasında Dünya Kupası’nı kazanan takımın ellerinde yükselen Rimet Kupası’nın bir kopyası da yer alıyor.

1966 yılında Rimet Kupası, İngiltere’de oynanacak 66 Dünya Kupası için Ada’da sergileniyor. Ancak halka açık bu sergilerin birinde kupa çalınıyor. Kupa tam yedi gün sonra esrarengiz bir şekilde Pickles isimli bir köpek tarafından Güney Londra’da bir mahallede gazete kağıdına sarılmış olarak bulunuyor.

2018 Dünya Kupası farklı açlışı:
Futbolseverlerin heyecanla beklediği FIFA Dünya Kupası bugün itibariyle resmen başladı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan 80bin kişi kapasiteli Lujniki Stadyumu’nun ev sahipliği yaptığı törenlerin ardından turnuvanın resmi açılışı Rusya – Suudi Arabistan arasında oynanılan karşılaşmayla yapıldı. Ev sahibi olduğu için turnuvaya direkt katılan Rusya, oynadığı hazırlık maçlarında galibiyet alamamıştı.

Stanislav Cherchesov’un çalıştırdığı ev sahibi Rusya, turnuvaya katılan takımlar arasında FIFA klasmanının en aşağısında bulunan takım olarak dikkat çekiyordu. FIFA sıralamasında 70.sırada bulunan Rusya, aynı sıralamada 67.sırada bulunan Suudi Arabistan ile karşılaştı. Turnuvanın en kötü 2 takımının karşı karşıya geldiği açılış maçında ev sahibi ekip 5-0 gibi net bir skorla sahadan galip ayrılarak turnuvaya 3 puanla başladı.

Yetmişlerde Dünya kupası:

O dönemin kurallara göre Dünya Kupası’nı üç kez kazanan takım, Rimet Kupası’nı sonsuza kadar müzesine götürebiliyor. 1970 yılında kupayı üçüncü kez kazanan Brezilya, Rimet Kupası’nın ebedi sahibi oluyor. 1974 yılında, günümüzde de kullanılan yeni Dünya Kupası tasarlanıyor ve Rimet Kupası Brezilya’da bir zafer anıtı olarak sergileniyor

. Ancak işler istenildiği gibi gitmiyor ve 1983 yılında orijinal Rimet Kupası Brezilya’da sergilendiği korunaklı müzeden bir kez daha çalınıyor ve bu kez bulunamıyor. Günümüzde Brezilya’da Rimet Kupası’nın bir kopyası sergileniyor, 83 yılında çalındıktan sonra bir daha bulunamayan orijinal kupanın ise hırsızlar tarafından eritilip altına dönüştürüldüğü tahmin ediliyor.

2018 dünya kupası :

2018 Dünya Kupası G grubu ilk maçında İngiltere, Tunus’u 2-1 mağlup etti.

İngiltere, 11. dakikada 1-0 öne geçti. Tunus kalecisi Hassen, Stones’un kornerden gelen ortaya yaptığı kafa vuruşunda topu kurtardı ancak Kane, kale çizgisinin önünde kalan topu ağlara göndererek takımını öne geçirdi.

Rusya’da devam eden 2018 FIFA Dünya Kupası’nın H Grubu mücadelesinde Japonya, Kolombiya’yı 2-1 yendi. Kupanın ilk kırmızı kartını Kolombiya’dan Carlos Sanchez gördü. Ayrıca Dünya Kupası tarihinde ilk kez bir Asya ülkesi, bir Güney Amerika temsilcisini yenmiş oldu.

Rusya Milli Takımı Teknik Direktörü Stanislav Çerçesov, 2018 FIFA Dünya Kupası’nda Mısır ile yapacakları maçta Mısırlı yıldız futbolcu Muhammed Salah’a karşı nasıl oynamaları gerektiği yönünde bir fikre sahip olduklarını belirtti.

Mısırlılar için gün bu gündür .

COMMENTS

WORDPRESS: 0