Dünydaki ilginç kütüphaneler

Kitap okumak önemli bir alışkanlıktır. Gelişmiş ve gelişen toplumlar, halkın kitap okuma alışkanlığının artırmak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Altın Yatırımı
Yolun Sonuna Kadar Seninleyiz Erdoğan
Mursi’nin oğlu Abdullah Mursi hayatını kaybetti

Kitap okumak önemli bir alışkanlıktır. Gelişmiş ve gelişen toplumlar, halkın kitap okuma alışkanlığının artırmak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Hem Türkiye’de yurt dışındaki bu ilginç kütüphaneler insanları kitep okumaya özendiriyor. İşte sizlere insanları kitap okumaya özendiren ilginç kütüphane örnekleri.

Bulgaristan’ın Karadeniz Kıyısındaki Sandy Kumsalında bir kütüphane var. Kütüphanede 10 dilde 2.500’den fazla kitap var. Tatile giderken bavulunuzu kitaplarınızla doldurmanıza gerek yok. Güneşlenirken, dinlenirken, yemek yerken hemen elinizin altında bir kütüphane bulmanız mümkün.


42 yaşındaki Brezilyalı otobüs şofürü kültür otobüsünden esinlenerek otobüs kütüphanesini yaratmış. Brezilya başkentinde hizmet veren bu otobüsün raflarında bulunan 15 kitabı Brezilyalılar seyahat ederken okuyor.

Posta Kutusu Kütüphanesi de oldukça ilginç. Kurucularından Rick Brooks’a göre 24 eyalet ve sekiz ülkede, toplam 300 veya 400 minik, ücretsiz kütüphane var. Kütüphaneleri ziyaret etmek isterseniz web sitesinden kütüphanelerin harita konumlarına ulaşabilirsiniz.

Biritish Telecom, İngiltere’nin güneyindeki Westbury-sub-Mendip Kasabasından ikonik Kırmızı telefon Kulübelerini kaldırmak isteyince, yerel halk ayaklanmış. Telefon kulübelerini gönüllüler dünyanın en küçük kütüphanelerinden biri haline getirmiş. 24 saat açık olan kütüphanenin içindeki 100 kitap, CD ve DVD’yi halk belirlemiş.

2009 yılında, Venezuela devletindeki Valle del Momboy Üniversitesi “Katır Biblio” adında farklı bir hizmet başlatmış. Katır sırtlarındaki bu mobil kütüphaneler köylü çocuklara kitap taşıyor.

2012 yılında, İtalyan sanaçı Massimo Bartolini Belçika sanat festivali için Bookyard adında kamuya açık geniş bir Açıkhava kütüphanesi geliştirmiş.

Kansas City’deki kütüphane halk oylamasıyla gerçekleşmiştir. büyük halk kütüphanesinin otoparkı kitap şeklindedir.

Emekli İtalyan öğretmen Antonio La Cava 2003 yılında çocuklara okuma sevgisini yaymak için bir motosiklet alıp 700 kitaplı bir mobil kütüphaneye çevirmiş.

Bir haber de bizden, İstanbul’da “Durak Kütüphanesi Projesi” başladı. Toplam 20 bin kitap var. Böylelikle11 durakta otobüs veya servis bekleyen insanlar vakitlerini kitap okuyarak değerlendirecekler.