Elif Şafak

Elif Şafak

Elif Şafak (d. 25 Ekim 1971, Strazburg), Türk yazar. İlk romanının yayımladığı 1997'den beri eserler vermekte olan yazar, 2009'da yayımlanan Aşk adlı

Suudi Arabistan petrol rezervlerindeki artışı ortaya koyuyor ve Aramco listesine girmeyi taahhüt ediyor
Almanya’da 36 Yıl Sonra .. Türk Gazeteci Sınır Dışı Etmekle Tehdit Altındadır
Japon gazeteci Jumpei Yasuda,Türkiye El Kaide’den Kurtardı

Elif Şafak (d. 25 Ekim 1971, Strazburg), Türk yazar. İlk romanının yayımladığı 1997’den beri eserler vermekte olan yazar, 2009’da yayımlanan Aşk adlı romanı ile Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi eserinin yazarı unvanına sahip olmuştur. Ayrıca kitapları otuzdan fazla dile çevrilmiştir. Forbes dergisine göre Türkiye’nin en çok kazanan yazarıdır.

25 Ekim 1971 günü, babasının o sırada doktora yapmakta olduğu Strazburg’da dünyaya geldi. Babası sosyal psikolog ve akademisyen Nuri Bilgin, annesi diplomat Şafak Atayman’dır. Doğumundan kısa süre sonra anne ve babası ayrıldı, annesi tarafından büyütüldü. Soyadı olarak annesinin adını kullandı.

Ortaokulu annesinin görev yaptığı Madrid’de, liseyi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümünde yaptı.

“Bektaşi ve Mevlevi Düşüncesinde Döngüsel Evren ve Kadınsılık Anlayışı” üzerine master tezinin ardından; ODTÜ Siyaset Bilimi bölümünde doktorasını tamamladı.

Doktora tezi, “Türk Modernleşmesinin Kadın Prototipleri ve Marjinaliteye Tahammül Sınırları” başlığını taşıyordu. Elif Şafak’ın İslamiyet, kadın ve mistisizm hakkındaki yüksek lisans tezi Sosyal Bilimler Derneği tarafından ödüllendirildi.

Yüksek lisans çalışması sırasında Kem Gözlere Anadolu (1994) adlı öykü kitabını ve ilk romanı Pinhan’ı (1997) yayımladı. Bu eserle Kombassan Vakfı tarafından verilen 1998 Mevlana Büyük Ödülü’nü kazandı

Doktorasının ardından İstanbul’a taşındı ve Şehrin Aynaları’nı (1999) yazdı. Bir süre İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Türkiye ve Kültürel Kimlikler”, “Kadın ve Edebiyat” konularında dersler verdi.

2000 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazanan Mahrem romanı ile geniş okur kesimi tarafından tanındı. Bunu iki yıl ara ile yayımlanan Bit Palas (2002) ve İngilizce olarak yazdığı Araf (2004) adlı kitapları izledi.

Sanatçılara verilen bir bursla doktora sonrası çalışması için ABD’ye giden Şafak, çeşitli üniversitelerde dersler vermiştir.

2003-2004 akademik yılı boyunca Michigan Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak bulundu ve ders verdi. Ardından Arizona Üniversitesi Yakın Doğu Araştırmaları bölümünde yardımcı doçent olarak görev yaptı.

“Edebiyat ve Sürgün”, “Bellek ve Politika”, “Müslüman Dünya’da Cinsellik ve Toplumsal Cinsiyet” konulu dersler veren Şafak, 2004 yılında beş yazarın (Murathan Mungan, Faruk Ulay, Elif Şafak, Celil Oker, Pınar Kür) ortak kaleme aldığı bir roman projesinde yer aldı, bu roman Beşpeşe adıyla yayımlandı.

Elif Şafak 2005-2009 senelerinde Zaman’da yazarlık yaptı. 2005’te Med Cezir adlı kitabında kadın, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat hakkında yazılarını bir araya getirdi. Aynı yıl Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık ile Berlin’de evlendi

2006’da yayımlanan Baba ve Piç adlı romanını İngilizce olarak kaleme aldı. Türk-Ermeni ilişkilerini inceleyen bu roman nedeniyle hakkında Türklüğe hakaret ettiği gerekçesi ile dava açıldıysa da, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı ve delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti. Aynı yıl Şehrazat Zelda isimli kızı dünyaya geldi.

Doğum sonrası yaşadığı depresyonu, İngilizce olarak kaleme aldığı Siyah Süt adlı otobiyografik romanda anlattı. İki yıl sonra oğlu Emir Zahir’i dünyaya getirerek ikinci kez anne oldu.

2009 yılının Mart ayında yayımlanan AŞK isimli roman, Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi eseri unvanına sahip olmuştur.Aynı yılın sonunda, sekiz romanı ve ilk deneme kitabı Med Cezir’den seçilmiş paragrafları bir araya getirdiği Kağıt Helva adlı kitabını yayımladı.

Kitapları

Kem Gözlere Anadolu,
Pinhan
Şehrin Aynaları,
Mahrem,
Bit Palas,
Araf (The Saint of Incipient Insanities çevirisi),
Beşpeşe,
Med Cezir,
Baba ve Piç (The Bastard of Istanbul çevirisi),
Siyah Süt, Aşk,
Kâğıt Helva,

Ödülleri

1,7 milyon takipçiyle aktif sosyal medya etkinliği , Mart – 2016[
FT/Oppenheimer Funds Emerging Voices Awards jüri , 2016
2016 Baileys Women’s Prize for Fiction jüri üyesi, 2016
Kültür Lideri; Weforum Global Agenda Council on Creative Economy üyesi, DAVOS 2016
10th Women of the Future Awards jüri üyesi, 2015
FT/Oppenheimer Funds Emerging Voices Awards jüri üyesi, 2015
Asian Women of Achievement Awards 2015: Global Empowerment Award
Ustam ve Ben (The Architect’s Apprentice), RSL Ondaatje Prize adayı, 2015
Ustam ve Ben (The Architect’s Apprentice) Walter Scott Historical Novel Prize aday listesi, 2015
Index on Censrship Freedom of Expression Awards jüri üyesi, 2015
Free Word yönetim kurulu üyesi
English PEN üyesi
The Ottoman Orient in Renaissance Art Kültür Elçisi
Sunday Times EFG Private Bank Short Story Award jüri üyesi (2014, 2015)
Kültür Lideri; Weforum Global Agenda Council on Creative Economy, DAVOS 2014
TED Global konuşmacısı
Folio Academy üyesi
Fark Yaratan Kadınlar (Women to Watch) Kültür Sanat Lideri, Mediacat&Advertising Age, 2014
İskender (Crime d’honneur, Phébus), Prix du livre Lorientales 2014
İskender (Crime d’honneur, Phébus) le prix Escapades, ikincilik, 2014
İskender, , IMPAC Dublin Literary Award aday listesi, 2013
Türk Amerikan Cemiyeti, Genç Cemiyet Lideri, 2013

COMMENTS

WORDPRESS: 0