Erbil ‘de Türk diplomatlara silahlı saldırı .

Erbil ‘de Türk diplomatlara silahlı saldırı .

Irak'ın Erbil kentinde bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli bir diplomat şehit oldu. Saldırıda bir

Türk ve ABD askerlerinin ilk ortak kara devriyesi tamamlandı
Davutoğlu, ‘terörle mücadele defteri açılırsa’ sözüyle neyi kastetti ?
Erdoğan: yakında farklı bir aşamaya taşıyacağız

Irak’ın Erbil kentinde bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli bir diplomat şehit oldu. Saldırıda bir Irak vatandaşı da hayatını kaybetti.

Kuzey Irak’ın Erbil kentindeki Türk konsolosluğunda çalışan diplomatlara silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı, Türkiye’nin Erbildekonsolosluğuna yakın bir noktada Kırklar caddesi üzerinde bulunan, Divan Oteli’nin karşısındaki Empire Business Towers’taki Huqqabaz restoranında yapıldı.

Dışişleri Bakanlığının Erbil saldırının hakkında açıklaması :

Dışişleri Bakanlığı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Erbil’ın Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur” açıkladı.

Kılıçdaroğlu : Türkiye’nin çıkarları her şeyin üzerindedir.

haber Ajansları ne dedi ?

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, saldırıda Erbilın Başkonsolosluğu’ndan çalışan bir Türk diplomat şehit oldu. Reuters ise, en az 3 Türk diplomatın saldırıda şehit olduğunu duyurdu. DHA’da 3 Türk diplomatın şehit olduğunu bildirdi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN ERBİL ‘DEKİ SALDIRIYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’ndaki bir görevlinin şehit edilmesi konusunda Iraklı üst düzey yetkililerle temas halinde olduklarını ve gerekirse heyet gönderebileceklerini belirterek, “Saldırganların yakalanması, arkasında ne var bunların tüm detaylarıyla ortaya çıkması için temaslarımızı sürdürüyoruz.” belirti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kınadı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından, Erbil’de Türk diplomatın şehit edilmesine ilişkin paylaşımda bulundu.

Faillerin bulunması için girişimlerin sürdüğünü bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Erbil’de konsolosluk çalışanlarımıza yönelik düzenlenen menfur saldırıyı kınıyorum. Saldırıda şehit olan çalışanımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Saldırının faillerinin süratle bulunmaları için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir.”

kaynak: AA

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0