İsrail Batı Şeria’da 6 Bin Yasa Dışı Konut İnşa Edecek

İsrail Batı Şeria’da 6 Bin Yasa Dışı Konut İnşa Edecek

İsrail hükümeti, işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler için 6 bin yeni konut inşasının yanı sıra, Filistinliler için de 700 konutun inşas

İzmir’deki depremin ardından Denizli’de 6 şiddetinde deprem
Suudi Arabistan ‘a saldırılar nedeniyle Trump İranın hakkında Talimatı verdi
Mardin ’den : Özel harekat şube müdürü şehit oldu

İsrail hükümeti, işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler için 6 bin yeni konut inşasının yanı sıra, Filistinliler için de 700 konutun inşasına onay verdi.

6 bin yeni konut inşa edilecek

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberine göre, İsrail Güvenlik Kabinesi işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler için 6 bin yeni konut inşa etme planını onayladı.

Jared Kushner planı

Haberde, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner‘in yakında başlayacak Orta Doğu turu öncesinde söz konusu inşa planının onaylanmasının önem arz ettiği belirtildi.

İsrail Güvenlik Kabinesi 715 konut inşa etmesine izin vermişti.

İsrail’in Kanal13 televizyonuna göre, İsrail Güvenlik Kabinesi dün de işgal altındaki Batı Şeria’nın C bölgesinde Filistinlilerin 715 konut inşa etmesine izin vermişti.

İsrail yönetimi, son yıllarda işgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs’teki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesine hız verdi.

daha :Davutoğlu: Erdoğan’ın elindeki güç Türkiyeye zarar veriyor

İkinci Oslo Anlaşmasında ne var ?

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Batı Şeria’nın yüzde 18’i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e; yüzde 21’lik “B bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e, “güvenliği” İsrail’e devredilmiş; yüzde 61’ini oluşturan “C bölgesi”nin ise “idari yönetimi ve güvenliği” İsrail’e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla “C bölgesi”nde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

Batı Şeria’da 400 bin Yahudi yaşıyor

İsrail ‘in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Bu yerleşim birimlerinden bazılarını baraka ve konteynerlerden oluşan düzensiz Yahudi yerleşim birimleri oluşturuyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

kaynak : BBC

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0