Erdoğan, Tsipras’a yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 8 darbe askerinin iadesi konusunda Yunanistan’dan ‘daha fazla işbirliği’ beklediğini söyledi

Erdoğan, Tsipras’a yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 8 darbe askerinin iadesi konusunda Yunanistan’dan ‘daha fazla işbirliği’ beklediğini söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, 2016 darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan sekiz askerin geri gönderilmesinde

Türkiye-Irak sınırında operasyon: 4 şehit, 6 yaralı !
İran, ABD sularına daha yakın olan Atlantik’e savaş gemileri gönderecek
Türkiye siyasetinde 2019 senaryoları: Yerel seçim, ekonomi, yeni parti arayışları…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, 2016 darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan sekiz askerin geri gönderilmesinde komşusu Yunanistan’dan daha fazla işbirliği beklediğini belirtti.

Ankara’daki Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile ortak bir konferansta konuşan Erdoğan, Yunanistan’ın iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların diyalog yoluyla “barış içinde” çözülebileceğinin altını çizerek Yunanistan’ın darbeciler ve teröristler için güvenli bir bölge olmaması gerektiğini söyledi.

“Türkiye olarak, Yunanistan ile olan tüm sorunların adalet temelinde barışçıl bir şekilde çözülebileceğine inanıyoruz” dedi.

Salı günü erken saatlerde, Türkiye, 2016 yılında yapılan ve her biri 4 milyon Türk Lirası (770.446 $) lira kazanmış olan Yunanistan’a sığınma hakkı verilen sekiz memurun yer alması için 2016 askeri girişimindeki rollerini istedikleri eski askerlerin bir listesini güncelledi.

Yunanistan darbecileri hoş karşılamıyor, ancak sekiz asker davası yargı meselesidir, Tsipras, daha önemlisi “güvenlik konusundaki işbirliğimizi güçlendirmek” olduğunu söyledi.

Tsipras ayrıca, Yunanistan ve Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki gerilimleri azaltmayı ve güven artırıcı önlemleri almayı kabul ettiğini, Türkiye ile herhangi bir farklılık “diyalogla çözülmeli ve çözülmeli” dedi.

Erdoğan, “Bir politikacının işi, düşman kazanmak değil dostlar … aksi halde sürekli kan kaybedersiniz” diye ekledi.

Mart 2016’da Türkiye ile AB arasında imzalanan bir mülteci anlaşmasına dokunan Erdoğan, AB’nin vize serbestleştirme ve göçmen anlaşması yapmadığını ve bloğun vaatlerine sadık kalmasını istedi.

 

2016 anlaşması, insan kaçakçılarına karşı daha sert tedbirler alarak ve Türkiye’deki 3 milyondan fazla Suriyeli mültecinin koşullarını iyileştirerek Ege Denizi’nden düzensiz göçün önüne geçmeyi amaçlıyordu.

Ayrıca, Türkiye’nin AB üyelik teklifini hızlandırmasına ve Schengen bölgesindeki Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat etmesine izin verdi.

Görüşme sırasında, Anadolu Ajansı ile Erdoğan arasındaki görüşmesinin öncesinde, Tsipras Avrupa Birliği’ne 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaparken Türkiye’yi destekleme çağrısında bulundu.

Tsipras, “Türkiye’nin 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapmanın büyük yükünü aldığına inanıyorum. Bu her zaman uluslararası toplum tarafından tanınmalı ve AB komşumuzu desteklemek için elinden geleni yapmalı.” Dedi.

Mülteci anlaşması, Türkiye ile AB arasında 2016 yılında, sendikaya giden mültecilerin akınına bir çözüm bulmak için imzalandı. Anlaşma, Türkiye’nin mülteci akışını Avrupa’ya yönlendirmesi karşılığında AB’nin Türkiye’ye 6 milyar avro maddi yardımda bulunacağını öngörüyor. Anlaşmada ayrıca, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinde hızlanması ve vatandaşları için vizesiz seyahat yapılması öngörülüyor.

 

AB, 2016-17 yılları arasında ilk 3 milyar avroluk dilimini tam olarak ödemiş ve 2018 yılı sonuna kadar ikinci dilimini ödemeye söz vermiştir. Türkiye, büyük sorumluluk alarak görevini üstlenmiş olmasına rağmen, AB, anlaşma – vaat edilen tutarı ödememek. AB, anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bu yana iki yıl boyunca Türk vatandaşları için vizesiz seyahatin uygulanmasını da geciktiriyor.

 

İki ülke, cumhurbaşkanlığı düzeyinde 65 yılda ilk olan Aralık 2017’de Atina’nın tarihi ziyareti sırasında ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açma isteklerini dile getirdi.

Tsipras şimdi Çarşamba günü İstanbul’da Fener Rum Ortodoks Patrikliği Bartholomew’i ziyaret edecek. Ayrıca, İstanbul’un Adalar’dan birinde bulunan eski bir Hıristiyan Ortodoks okulu olan Halki Semineri’ni ziyaret eden ilk Yunan lideri olması bekleniyo

COMMENTS

WORDPRESS: 0