Rus lider Putin, Türk işadamları ve kamyon sürücüleri için vize kararnamesi imzaladı

Rus lider Putin, Türk işadamları ve kamyon sürücüleri için vize kararnamesi imzaladı

Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara'da benzer önlemlerin alınmasına tabi olarak Türk iş adamları ve kamyon şoförleri için vize k

Sivaslılar sosyal medyayı salladı
Kaşıkçı Yaşıyor Ölmdi Sokakların Başında ismi Koyulmuştur
700 Esir Her Gün 10 Esiri Kılıcın Ucuna Sunuluyor

Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara’da benzer önlemlerin alınmasına tabi olarak Türk iş adamları ve kamyon şoförleri için vize kaldırılması kararnamesi imzaladı.

Kararnameye göre, diplomatik görevler ve konsolosluk işlerinin yanı sıra uluslararası karayolu taşımacılığı yapan profesyonel sürücüler de dahil olmak üzere kısa süreli iş gezileri yapan özel pasaportlu Türk vatandaşları için vizesiz bir rejim uygulanacak.

Kararname, Türkiye’nin “Rus vatandaşları için benzer önlemler alması şartıyla” karşılıklılık ilkesine dayanarak yürürlüğe girecek.

 

İki ülke arasındaki ilişkiler, bir Rus bombardıman uçağının Suriye sınırını ihlal ettiği için Kasım 2015’te Türkiye tarafından vurulduğu için hızla kötüleşti. Rusya, vizesiz seyahatin sona ermesi de dahil olmak üzere bir dizi ekonomik yaptırım uyguladı.

İkili ilişkilerde hızlı bir toparlanma sonrasında, iki ülke hızla askeri ve ekonomik işbirliğini artırdı.

Türkiye, milyonlarca Rus turist ziyaretçisinden hoşlanırken, Ankara vize serbestleştirmesinin Rusya’daki Türk turist sayısını önemli ölçüde artıracağını savunuyor

COMMENTS

WORDPRESS: 0