Filistin’in cesur kızı Ahed Tamimi

Filistin’in cesur kızı Ahed Tamimi

İsrail askerine tokat atan Filistinli kız Ahed Tamimi kimdir?           İsrail askerlerine karşı cesur tavrı nedeniyle tüm dünyada adından söz ettir

Askeri Araç Devrildi . 1 Şehit, 20 Yaralı Var
Denizli’de 5,5 büyüklüğünde deprem
Yumurta Üreticilerinden Gelen Uyarı 1 Aylık Yumurt astoğumuz kaldı Katar Türkiye’nin Çin’den İlk Olduğuna Vurguladı

İsrail askerine tokat atan Filistinli kız Ahed Tamimi kimdir?

          İsrail askerlerine karşı cesur tavrı nedeniyle tüm dünyada adından söz ettiren Ahed Tamimi, 2001 yılında dünyaya geldi. Babası Bassem al-Tamimi annesi Nariman al-Tamimi’dir. Tamimi “Filistin’in cesur kızı” ya da Filistin’in kahramanı” olarak tanınıdı ve Filistin direnişinin yeni sembolü olarak gösterildi.

Küçük yaşından itibaren eylemlerde aktif rol almasıyla bilinen Tamimi, 2015’te Nabi Salih köyünde Yahudi yerleşimlerine karşı yapılan gösteride taş atarak İsrail işgalini protesto etti.

Ayrıca o sırada 12 yaşında olan kardeşi Muhammed Tamimi’yi kıskaca alan İsrail askerlerinin elinden kurtarmasıyla dikkat çekti. Küçük yaşlardan beri İsrail karşıtı eylemlerde yer alan Tamimi, Facebook sayfasından canlı yayınlar yapıyordu.

 

İstanbul’da “Hanzala Cesaret Ödülü”ne layık görülen Tamimi 2017 yılında işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kenti yakınlarındaki evine gelen askerlerce gözaltına alındı.

Tamimi’nin evine yapılan baskında cep telefonları, bilgisayar ve kameralara da el konuldu. 21 Mart’ta 8 ay hapis cezasına çarptırılan Ahed Tamimi, 29 Temmuz Pazar günü serbest bırakıldı.

 

Erdoğan, Tamimi’yi cesaretinden ve mücadale azminden dolayı tebrik etti.

 

               Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hanzala Cesaret Ödülü sahibi “Filistinli cesur kız” Ahed Tamimi’yi cesaretinden ve mücadele azminden dolayı tebrik etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tamimi’nin serbest bırakılmasının sevinç verici olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı telefon görüşmesi sırasında Ahed’in yanında annesi Neriman Et-Tamimi’nin de olduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Et-Tamimi ailesine Türkiye olarak Filistinlilerin haklı mücadelelerini desteklemeye devam edeceklerini belirttiği öğrenildi.

Ahed için serbestlık:

                İsrail yönetimi, Hanzala Cesaret Ödülü sahibi “Filistinli cesur kız” Ahed Tamimi (17) ve annesini serbest bıraktı.

Tamimi ve annesi Neriman, bu sabah işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde yer alan Nebi Salih beldesinin girişinde serbest bırakıldı. Tamimi, 21 Mart’ta 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Filistin direnişinin sembolü haline gelen ve “Filistin’in cesur kızı” olarak anılan, 17 yaşındaki Ahed Tamimi cezaevinde geçirdiği yaklaşık 8 ayın ardından serbest kaldı.

Ne zaman gözaltına alınmıştır?

          19 ARALIK 2017’DE gözaltına alınmıştır.

Ahed Tamimi, İsrail askerine tokat attığını gösteren görüntülerin yayınlanmasının ardından 19 Aralık 2017’de gözaltına alınmıştı. Tamimi’nin avukatı, ceza süresinin 19 Ağustos’ta dolacağını ancak idari bir kararla tahliyenin erken yapıldığını söyledi.

8 AY:

     İsrail mahkemesi geçen mart ayında Tamimi’ye “İsrail askerinin görev yapmasına engel olmak ve askere saldırmak” suçlamasıyla 8 ay hapis cezası vermişti.

İsrail askerleri, Temimi’yi 19 Aralık 2017’de Ramallah’ta ailesiyle  yaşadığı eve baskın düzenledikten sonra gözaltına almıştı. Annesi Neriman’ın da  kızıyla ilgili bilgi almak üzere gittiği Ramallah’ın doğusundaki gözaltı biriminde İsrail askerleri tarafından gözaltına alındığı kaydedilmişti.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Nebi Salih  beldesinde bulunan evinin avlusuna zorla giren bir İsrail askerine tokat attığı  görülen videosu yayımlanan Ahed’in, İsrail askerlerine “saldırı” ile suçlandığı belirtiliyor.

“Filistinli cesur kız” olarak da bilinen Ahed, 2012’de ağabeyi  gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle  İstanbul’da “Hanzala Cesaret Ödülü”ne layık görülmüştü.

Ahed, Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da  buluşmuştu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0