Fransız hükümeti konuşmak yerine protestocularla mücadele etmek için milyonlarca Euro harcıyor !

Fransız hükümeti konuşmak yerine protestocularla mücadele etmek için milyonlarca Euro harcıyor !

     Geçtiğimiz Kasım ayında, Fransa'nın başkenti Paris'te, Sarı ceketler giyen protestocular, Macaron hükümetinin geri adım attığı yakıt fiyatlarını

Püf nokta’ları Instagram’da
Vizyon tarihi belirsiz: Cem Yılmaz’ın yeni filminden ilk fragman
Phillip Cocu’dan istifa talebi


     Geçtiğimiz Kasım ayında, Fransa’nın başkenti Paris’te, Sarı ceketler giyen protestocular, Macaron hükümetinin geri adım attığı yakıt fiyatlarını arttırma kararı protesto başladı.
Macron hükümeti bu kararı geri çekti, ama protestocular burada bitmedi. Protestoların başarısı, onlara, ülkedeki gerginliği nedeniyle kendisini suçlayan Fransız Cumhurbaşkanı Macron’un işten çıkarılmaları için talepte bulunma isteği verdi.


      Ancak Fransız hükümeti, protestocuların yaşam koşullarının bozulmasına ilişkin taleplerini yerine getirmek ve insan haklarını ekonomik, sosyal ve politik olarak korumak için gerekli adımları atmak yerine göstericileri bastırmayı tercih etti.

Şimdiye kadar gösteriler sırasında yaklaşık 1723 kişi tutuklandı !!

       Fransız hükümeti, kısıtlamalar uygulamalı ve protestolar sırasında aşırı güç kullanmamalıdır. İfade özgürlüğüne saygı göstermeli ve barışçıl protesto hakkını güvence altına almalıdırlar. Fransız hükümeti, göstericilerin ve medya temsilcilerinin güvenliğini sağlamak, tutukluları serbest bırakmak ve suç işleyenleri adalet önüne çıkarmak için gerekli garantileri almalıdır. Arap Parlamentosu ayrıca Fransız yetkililere, protestocuların yaşam koşullarının bozulmasına ilişkin taleplerini karşılamalarını ve göstericileri baskı altına almak yerine ekonomik, sosyal ve politik hakları korumak için gerekli adımları atmalarını talep ediyor.     Fransız hükümeti, insan haklarına, genel özgürlüklerine saygı duymalı ve barışçıl protestocuların güvenliğini sağlamalıdır.