Paris’te Ne Oluyor!!

Paris’te Ne Oluyor!!

Elli yıl önce Fransa'da ilkbaharda öfke vardı ve "hayalperestler", özgürlük, ekmek sloganlarını yükseltti, arzu, umut, hayal gücü ve kimliği savundu.

Peru’da şiddetli deprem!
Katar ülkesini neden satıyor?
Türkiye Kızdırmak İçin Mi? ABD, 3 PKK’lı teröristin başına 12 milyon dolar


Elli yıl önce Fransa’da ilkbaharda öfke vardı ve “hayalperestler”, özgürlük, ekmek sloganlarını yükseltti, arzu, umut, hayal gücü ve kimliği savundu. Ve onlar açgözlülük, can sıkıntısı, Amerikan hegemonyası ve büyük tüzel kişiliklerin tiranlığı reddettiler. Ama Fransız öfkesi bu yıl sonbaharda geldi. Elli yılda , Fransız baharı sonbaharla değişti. 68 Mayıs Devrimi bir Fransız devrimi değildi, ancak Fransız nedenleriyle başlatıldı, ve bunun insancıl hedeflerini, Prag’ın baharı ve Roma ve Madrid gösterileriyle Tokyo’dan New York’a kadar küresel bir gençlik devrimi haline getirdi.

“Sarı ceket” gösterilerinde ne oluyor !!

      Protestocular, ülkenin dört bir yanından Paris’e akın etti; ancak hükümet, protestolara katılmamaları için vatandaşlara çağrıda bulunmasına karşın, Macaron’un fakirlerin pahasına zenginlere yönelik önyargılı suçlamalara karşı bir isyana dönüşmeden önce artan akaryakıt fiyatlarına karşı başladı. Ünlü “Gran Boulevard” alışveriş bölgesinde, göstericiler polislere taş attılar ve çöp konteynırlarından ve Noel ağaçlarından hızla kurdukları barikatlara ateş açtılar. Medya raporlarına ve sosyal medya ağlara göre, Paris’teki gösteriler sırasında, “Flashball” (polis tarafından kullanılan öldürücü olmayan bir silah) tarafından üç kişinin vurulduğu gösterilerde bir takım gazeteci yaralandı.

      Birçok gazeteci, güvenlik güçlerinin ellerinde bulundukları koruyucu ekipmana el koyduğunu söyledi. İçişleri Bakan Yardımcısı Laurent Nunez, Paris’teki sekiz bin kişi de dahil olmak üzere ülkedeki gösterilere yaklaşık 125 bin kişinin katıldıklarını açıkladı. Bir hafta önce Fransa’daki göstericilerin sayısının 136 bin olduğu küçük bir seferberlik. Fransız İçişleri Bakanı Christophe Castaner, polisin ülke genelinde yaklaşık 1400 kişinin tutuklandığını belirterek, polisin tren istasyonlarına gelenleri ve Champs-Elysées ve Bastille gibi protestoların yoğunlaştığı yerlerde arama yaptığını söyledi.

      Ancak birçok protestocu şiddet için yalvarmadıklarını söyledi. Paris’te, sağlık yetkilileri, 60 kişinin hastaneye götürüldüğünü, bunların çoğunun küçük yaralanmaları olduğunu söyledi. Ancak jandarmalarla çatıştıktan sonra güneybatıda Bordo’daki elinde bir gösterici ağır yaralandı. Yaklaşık 8 bin Paris de dahil olmak üzere ülke genelinde 89 bin civarında polis memuru görevlendirildi ve onlarca zırhlı araç onlarca yıldır ilk defa çalıştırıldı. Paris’teki gösteriler, mağazaların, müzelerin, Eyfel Kulesi’nin, birkaç tren istasyonunun ve şehir merkezinin geniş bölümlerinin kapanmasıyla ön plandaydı; futbol ve konserler iptal edildi.