Dünyadaki İlginç Kutlamalar

Dünyadaki İlginç Kutlamalar

    Dünya üzerinde birçok millet vardır. Milletlerin yaşayışları, gelenekleri ve kültürleri birbirinden farklıdır.     Milletler arasında farklılı

‘Çin Seddi’ nerede?çok zor bir soru
Ronald McDonald’yi İsa’nın İsrail’de şiddetli protestolara yol açtığı şekilde gösteren resim

    Dünya üzerinde birçok millet vardır. Milletlerin yaşayışları, gelenekleri ve kültürleri birbirinden farklıdır.

    Milletler arasında farklılık gösteren uygulamalardan biri de doğum günü kutlamalarıdır. Dünyanın dört bir yanında çeşitli şekillerde doğum günü kutlamaları yapılır. Bu kutlamalar milletlerin inanışlarına göre düzenlenir. Türkiye’de çocukların doğum günlerinde kutlamalar yapılır. Arkadaş çevresi ve akrabalar davet edilir. Çeşitli pastalar, börekler ve çörekler yapılır gelen misafirlere ikram edilir. Müzik eşliğinde dans edilir. Doğum günü kutlanan çocuk pastanın üzerindeki mumları üfler. Misafirler doğum günü kutlanan çocuğa hediyelerini verirler. O gün güzel bir şekilde geçer.

Japonya

  Japonya’daki kutlamalar içinde en önemli olanı yeni yıl kutlamalarıdır. 1-3 Ocak tarihlerinde üç gün süren etkinliklerde renkli görüntüler ortaya çıkar. Bu kutlamalar sırasında caddelerde el ele dolaşan gençler, oyun oynayan çocuklar, yemek yiyen insanları sıkça görmek mümkündür. Evlerin kapılarına çam ve bambo dallarından yapılan süsler asılır. Japonlar bu üç gün çok neşelidir. Çünkü bu üç günde gülen insanların kötülüklerden kurtulacağına inanılır.

     Japonya’da özellikle üç beş ve yedi yaşına giren çocuklar için düzenlenen kutlamalar önemlidir. Bu yaşlarda “shichi-go-san (yedi, beş ve üç)” adı verilen özel bir kutlama yapılır. Çocuklara yeni kimonolar alınır. Yeni kimonosunu giyen çocuklar tapınağa gider. Din adamları tarafından onlara özel şekerler verilir. Törenden sonra aileler tarafında da akrabaları için bir parti düzenlenir.


Arjantin ve Meksika

    Arjantin ve Meksika’da on beş yaşına giren kız çocukları için özel doğum günü kutlaması yapılır. Dini bir kutlama töreninden sonra kızlar babalarıyla ve kutlamaya davet edilen diğer erkeklerle dans eder.

İspanya

    Yılbaşında şehir meydanında çam ağacı başında toplanan İspanyollar, birlik mesajı verirler. Yılbaşında İspanya’daki en önemli gelenek, gece yarısı on iki tane üzüm yemektir. İnsanlar, her biri, bir ayı simgeleyen üzüm tanelerini yeni yıla bir dakika kala yemeye başlar. Saat on ikiyi geçmeden üzümünü bitiren insanların dileğinin kesin olarak gerçekleşeceğine inanilir.

     Bazı Avrupa ülkelerinde de yirmi birinci yaş gününde doğum günü, pastasının üzerinde bir anahtar vardır ya da pasta, anahtar şeklindedir. Bu anahtar yirmi bir yaşındaki kişinin evden ayrılabilecek olgunluğa ulaştığını gösterir.